Dracula’nın yaratıcısı hakkında az bilinen 10 gerçek

Telegraph da bir asırı çoktan deviren bu güzide eseri yazan ve bir dönem Daily Telegraph’ta da çalışan Bram Stoker hakkında hem hafızaları tazelemek hem de yazarı anmak için bir liste hazırladı. Gelin, Stoker’ın hayatının kısa bir özeti olarak adlandırabileceğimiz bu listeye yakından bakalım:

1- Bram Stoker aralarında Dracula’nın ve Yedi Yıldızlı Mücevher’in de bulunduğu 12 roman yazdı. Bunların yanı sıra, kısa öykülerini de derleyerek yayınladı. Yazarın Dracula’ya verdiği ilk ad “Ölümsüz” idi. Şimdiye kadar 1000’den fazla romana ve 200’den fazla filme konu olan Dracula, “İntikamım yeni başladı. Bu intikam yüzyıllara yayılacak ve zaman benden yana…” cümlesinin ispatı gibidir.

2- 1890’larda The Daily Telegraph için ara sıra serbest yazarlık yapan Stoker, 1905-1910 yılları arasında hem gazeteye tiyatro eleştirileri yazmış hem de kitap bölümünde düzenli olarak çalışmıştı. Stoker, bu dönemde The Lair of White Worm’u da yazıyordu.

3- Stoker Kasım 1847’de Dublin’de gözlerini açtı. Anne tarafı kendi oğlunu asan Galway şerifinin de dahil bulunduğu, renkli ve köklü bir soya sahipti. Bu durum, yazarın kurgularına önemli bir malzeme desteği sağladı.

4- Dracula’nın en önemli ilham kaynağının 15. yüzyılda Transilvanya’da doğan, Vlad III diye de bilinen prens Vlad Impaler olduğu yaygın bir iddiadır. Halbuki tarihçi Fiona Fitzsimons, İrlanda göndermelerini açıkça kullanmasa da, Stoker’ın Dracula’daki esas temayı belirlerken İrlanda tarihinden, yani bir nevi kendi ailesinin tarihinden etkilendiğini, kitabı bunları hayal dünyasında yeniden biçimlendirerek oluşturduğunu belirtmişti.

5- Stoker Londra’ya gitmiş, Lyceum Tiyatrosu’nda yönetici olarak çalışırken, tiyatronun en önemli aktörlerinden Henry Irving’le tanışmıştır. Irving ilk buluşmalarında Thomas Hood’un The Dream of Eugene Aram adlı korku hikayesinden bir bölümü okuyarak Stoker’ı çok etkilemişti.

6- Stoker’ın yolu ABD’ye de sık düşerdi. Bu durum sayesinde Başkan William McKinley ve Teddy Roosevelt ve edebi idollerinden biri olan Walt Whitman ile tanıştı.

7- Stoker hayatı boyunca sanatla ilgilendi. 1874’te Dublin Çizim Kulübü’nü de kurdu.

8- Stoker hastalıklı bir çocukluk geçirdi. Çocukluğunun ilk yıllarında yatalaktı. Bu süreçte, annesi Stoker’ı doğaüstü masallarla, Sligo’dan efsanelerle ve öykülerle eğlendirdi.

9- 1878’de Stoker aktris Florence Balcombie ile evlendi ve Londra’ya yerleştiler. Bir süre sonra, Irving Noel Thorley isminde bir oğulları oldu. Bu zaman zarfında, Stoker Oscar Wilde, William Butler Yeats ve Sherlock Holmes’un yaratıcısı Sir Arthur Donan Coyle gibi İrlandılar ile arkadaşlık etti.

10- 20 Nisan 1912’de dünyaya gözlerini kapatan Bram Stoker’ın ölümü hakkında bazı tartışmalar hâlâ mevcut. Stoker’ın yeğeni Daniel Forsen 1975’te yayınladığı biyografide ölüm belgesinde yazan sebeplerden birinin frengi hastalığı olduğunu iddia etmişti. Stoker önceden pek çok kez felç geçirmişti. Gerek diğer eserleri gerek Dracula sayesinde hâlâ bizimle olan Stoker’ın külleri Londra’daki Yeşil Krematoryumu’nda ziyaretçilerini bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here