Dünyanın en yaşanabilir şehirleri

Amerikan danışmanlık şirketi Mercer yaşam kalitesini kıstas alarak yaptığı araştırmayla bu yıl da dünyanın en çok yaşanabilir şehirlerini sıraladı. İlk 10’da üç Alman kenti yer alırken İstanbul 122’nci sırada kaldı.
Dünyanın en yaşanabilir şehirleri:

1. Viyana
Avusturya başkenti Viyana son yedi yıl olduğu gibi bu yıl da listenin zirvesinde yer aldı.

2. Zürih
Mercer’in araştırmasında geçen yılki ilk üç değişmedi. İsviçre’nin Zürih kenti listenin ikinci sırasında.

3. Auckland
Dünyanın en yaşabilir şehirleri sıralamasında kendine hep üst sıralarda yer bulan Auckland, Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alıyor.

4. Münih
Bu yılki değerlendirmede “kişisel güvenlik” kriteri ilk kez yer aldı. Alman kentlerinin nispeten daha düşük suç oranına sahip olması, sosyal ve siyasal yapının stabil olması nedeniyle üst sıralarda yer aldı. Listenin 4’üncü sırasındaki kent Münih

5. Vancouver
Kanada’nın üçüncü büyük kenti kozmopolit bir yapıya sahip. Büyük parkları, ormanları ve bahçeli evleriyle ünlü. Vancouver beşinci sırada yer aldı.

6. Düsseldorf
İlk ondaki ikinci Almanya kenti Düsseldorf. Ren Nehri’nin geçtiği kent Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin başkenti. Kentin eski şehir bölgesi turistlerin gözdesi.

7. Frankfurt
Almanya 3 kentle ilk 10’da en fazla şehirle yer alan ülke oldu. Almanya’nın finans merkezi Frankfurt yaşam kalitesiyle listede kendine 7’ncilikte yer buldu.

8. Cenevre
İsviçre ilk 10’da iki şehirle yer aldı. Cenevre sekizincilikte yer buldu. Adını kıyısında bulunduğu Cenevre Gölü’nden alan kent Zürih’ten sonra ülkenin en kalabalığı.

9. Kopenhag
Sıralama oluşturulurken ulaşım, eğitim, sağlık ve güvenlik dahil 39 kriter göz önünde bulunduruldu. Listenin 9. sırasında Danimarka başkenti Kopenhag yer aldı.

10. Sidney
Avustralya’nın ikinci büyük kenti, geniş liman havzaları ve kilometrelerce uzunluğundaki plajlarıyla doğal bir ayrıcalık sunuyor. Opera Binası kentin sembolü.

122. İstanbul
230 büyük kentin değerlendirmeye alındığı listede İstanbul 122’incilikte, yaşam kalitesi en kötü kent olarak ise Irak’ın başkenti Bağdat listenin son sırasında yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here