Edison’dan pek elektrik alamadık, Elektriğin Tanrısı: Tesla

Soner Tuna’ nın kaleminden çıkan “Tesla Elektriğin Tanrısı” çizgi romanı, geleceğe ışık tutan Nikola Tesla’yı bir kez daha hatırlamamızı sağladı.
Bilim ve Gelecek Yayınları’nı özellikle evrim konusunda var olan bilgi kirliliğini gidermeye yönelik yayınları ile tanıyoruz.

Bilimin toplumla olan bağını, ilerlemenin amacının para kazanmak değil yaşanabilir bir dünya yaratma düşüncesi olduğunu bize hatırlatan önemli bir yayın kuruluşu Bilim ve Gelecek Yayınları. Yine bu yayın evinden çıkan “Bilim ve Gelecek” bilim, kültür ve politika dergisi; bilimi, kültürü ve güncel siyaseti bir birinden ayırarak soyutlamaya çalışanlara verilen somut bir cevap niteliğinde. Ülkemizde sadece evrim konusunda değil, bilimin her alanında var olan bilgi kirliliğini temizlemek için önümüzde uzun bir yol var, “Bilim ve Gelecek” dergisi ve yayınları bu yolun temel taşlarını oluşturuyor.

“Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.” Tesla’nın da söylediği gibi doğruları gelecek söylüyor ve her geçen gün Tesla’ nın “ütopya”ları gerçekleniyor. Bu denli önemli bir bilim adamı hakkında Türkçeye çevrilen ya da yazılan kitap sayısının az olması kaygı verici. Bu durumda Soner Tuna’ nın yazıp çizdiği Tesla Elektriğin Tanrısı çizgi romanı büyük önem taşıyor. Tesla?nın hayatının, icatlarının ve insanlığa kazandırdıklarının anlatıldığı her yaştan insana hitap eden bu kitap, umarım bu bilim adamı ile ilgili yapılacak sonraki çalışmalara emsal olur ve yine umarım Tesla da yetişecek toplumcu mühendis ve bilim adamlarına ilham kaynağı olur. Yukarıda bahsi geçen bilim, teknik, kültür ve politika başlıklarında bu kadar bilgi kirliliğinin olduğu bir dönemde yapılan bu çizgi roman için seçilen kişinin Tesla olması da büyük anlam taşıyor. Yaptığı her çalışmanın toplumsal bir karşılığı da olan Tesla sadece bir bilim adamı değil derinliği ve duyarlılığı ile gerçek bir düşün insanı ve toplumcudur.

Neden Tesla’nın bu kadar anlamlı olduğunu görmek için, Tesla’ nın yaşamına, çalışmalarına ve sosyal hayatına bir göz atalım. Hırvatistan’ın küçük bir köyünde doğan Sırp asıllı bilim adamı Nikola Tesla, çocukluk döneminden itibaren şimşek ve yıldırımları merak ettiğini söyler; sonrasında bu merakı doğa gözlemciliği ile beslenerek bir tutkuya dönüşür. Tesla’nın önünde ne yeni fikirlere kapalı hocalar, ne para düşkünü Edison ne de elektrik tekelleri durabilecektir.

Tesla eğitimini bitirmesinin ardından elektrik mühendisi olarak Avrupa’nın çeşitli yerlerinde çalışmaya başlar. Bu çalışmalar boyunca yanında olan ortağının tavsiyesi ile üniversite yıllarından beri aklında olan “alternatif akım motorunu” gerçekleştirebilmek için Amerika’ya gitmeye karar verir. Orada Edison’u bulup desteğini isteyecektir. Fakat Edison, Tesla’nın alternatif akım fikrinin kendi şirketinin ve elektrik sektörünün o dönemki temelini oluşturan doğru akımın (DC) yerini alacağını öngörerek Tesla’ya istediği desteği vermez. Onu yanında çalışmak üzere mühendis olarak işe alır. Bir süre sonra Tesla, Edison?un gerçek anlamda emeğini sömürdüğünü anlayarak işi bırakacaktır. Tesla Amerika?da bulunduğu süreç içinde yakışıklılığı, titizliği ve farklılığı ile dikkat çekmiştir. Hiçbir kadınla ya da erkekle ilişkisi olmayan Tesla bir yandan kadın hakları destekçisidir. Hatta kadınların ileride baskın duruma geçebileceğini ileri sürmüştür. İkinci Dünya Savaşı sırasında Yugoslavya’nın faşist Almanya ile savaşması için silah tasarlama çalışmaları yapan Tesla, Sovyetlere destek vereceği endişesi ile FBI’ın merceği altına alınmıştır. Sonrasında Sovyetler’deki teknolojik ilerlemelerden anlaşılacağı üzere FBI’ın kaygıları yersiz değildir. Tesla her konuda olduğu gibi İkinci Dünya Savaşı’nda da insanlıktan yana tavır almıştır.

Tesla’nın yaşadığı 19.yy özellikle fizik dünyasında büyük gelişme¬lerin yaşandığı, günümüz tekno-lojilerinin temellerinin atıldığı bir zaman dilimi. A. Graham Bell, J. Clark Maxwell, Marie Cu¬rie, Michael Faraday, C. Frederic Gauss, Thomas Edison vb. pek çok değerli fizikçi de elektrik-elektronik ve haberleşme dün¬yasına bu dönemde kazanılmıştır; fakat Tesla pek çok yönden bahsi geçen bilim adamlarından farklıdır. Tesla’nın insanlığa sunduğu alternatif akım (AC), AC indüksiyon motoru, radyo, radar vb. pek çok buluşu çağın çok önünde ve ön açıcı olmasının yanı sıra, patentlerinin başkaları tarafından alınması ile de dikkat çeker. ?Para, insanların kendine biçtiği kıymeti haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun, yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum.? sözlerinin sahibi Tesla sanayi devrimi süresince tekelleşen elektrik şirketlerinin yöneticileri olan diğer bilim adamlarıyla karşı karşıya gelecektir ve bu durum bilimsel çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecektir. Tesla’nın yenilenebilir enerji, çevreye zarar vermeden enerji üretimi, parasız elektrik dağıtımı, dünya çapında kablosuz elektrik dağıtımı vb. gibi öne sürdüğü fikirler tekelleşen elektrik camiasının patronlarını rahatsız etmiştir. Ayrıca Tesla beyinden yayılan alfa, beta, teta dalgalarını keşfetmesiyle tıp elektroniğinin, radyo alıcısı ve anten yardımıyla kablosuz yönettiği minyatür gemi deneyi ile de robotiğin temellerini atmıştır. Yaygın bir yanlış bilgi ise röntgen cihazının temelini oluşturan X ışınlarının Wilhelm Röntgen tarafından keşfedilmiş olmasıdır. Keşfin sahibi Tesla’dır ve insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle önüne gelen projeleri reddetmiştir.

Gördüğümüz gibi Edison gibi çıkar sevdasına kapılmış “bilim” adamlarının eline kalsaydık şu an evimizde elektrik dahi olmayabilirdi ya da çok küçük bir azınlık bu lükse sahip olurdu. Sözün kısası maddi ve manevi Edison’dan elektrik alamazdık. Bu durumda bize düşen Tesla ve benzeri değerleri tarihin sayfalarına gömülmekten kurtarıp günümüze hatta geleceğe düşen izdüşümlerini takip etmek ve bunun yanı sıra Bilim ve Gelecek Yayınları gibi etkin ve nitelikli üretim sağlayan kaynaklara da sahip çıkmak..

Bu arada, Tesla’nın keşiflerinin ve çalışmalarının FBI’dan kurtarılabilmiş bir kısmı Belgrad Tesla Müzesi’nde sergilenmekte. Eğer müzeye uğrama fırsatınız olursa, orada yapılan deney gösterisinde meşhur Tesla Bobini ile kablosuz flüoresanları elektriğe çarpılmadan yakabilirsiniz. Tesla?dan aldığımız elektrik güvenilir ve sağlıklı. Gelecek gerçeği söyledi Elektriğin Tanrısı: Tesla…

Dudu Hazal Ok
* Bu yazı SoL gazetesi kitap ekinde 18 Aralık 2013 tarihinde yayınlanmıştır.

1 YORUM

  1. Tesla Türkiye’de yeni yeni duyuluyor ve gerçekten de yazıda bahsedildiği gibi önemli bir bilim adamı. Hem buluşları hem hayatıyla değerli bir insan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here