“Ela Gözlü Pars : Celile” romanına dair – Sadık Güvenç

Osman Balcıgil’in biyografik romanı “Ela Gözlü Pars Celile” bir solukta okunabilecek bir kitap. Nazım Hikmet’in annesi ressam Celile’nin yaşamı anlatılırken Osmanlı İmparatorluğu’nun son yılları, çöküşü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına da tanıklık ediyor okuyucu.

Bir paşa kızı olan Celile’nin eğitimi, yetişme tarzı oldukça moderndir. Çok iyi Fransızca bilmektedir. Batılı bir ressamdan ders almıştır. Dönemine göre oldukça atak bir ressamdır Celile. Kendisi gibi bir paşa çocuğu olan Hikmet’le evlidir.

Celile’nin yaşamını izlerken büyük devlet adamlarının düşünce dünyasını, devlet anlayışlarını, devlete bağlılıklarını, vakarlı davranışlarını; padişaha bağlılıklarını, gün gelince de beş parasız kalışlarını da görüyoruz. Devletin çöküşünü adeta bu onurlu insanların birden yoksullaşmasında somutlaştırıyor yazar.
“Büyük şairlerin” küçük davranışlarına da tanık oluyoruz. Mangalda kül bırakmayan, “akınlarda coşan” büyük şairlerin gerçek hayatta nasıl cılız olduklarını izlerken bir büyük şairin gittikçe nasıl direngen bviri olup çıktığını da izliyoruz.

Bahriye (Deniz Harp Okulu) öğrencisi iken Kurtuluş Savaşı’na katılmak için ailesinden gizlice Anadolu’ya geçen Nazım Hikmet’in Ankara’da yararlı işler yapması, İstanbul’a dönüşü, tutuklanışı, hapisliği, Rusya’ya kaçışı, evlenişi, aftan yararlanması, tekrar tutuklanması, haksız yere yirmi sekiz yıl ceza alması, açlık grevi, birçok yabancı devlet yazar ve şairlerinin Nazım’a özgürlük için kampanya başlatmaları…

Bütün bu olaylar içinde koşturan paşa kızı Celile’nin bir zamanlar saraylarda yaşarken şimdi kira evlerine mecbur kalması…

Özgürlük ve demokrasi mücadelesi verirken umuttan, güzel günlerden yana gür sesle haykıran, vatan sevgisini dilinden düşürmeyen Nazım Hikmet’i anlayamayan, onu hainlikle suçlayan güdük insanların baskın çıkmalarına tanık olacaksınız.

Sadık Güvenç

Kitabın Künyesi
Celile Ela Gözlü Pars,
Osman Balcıgil,
Destek Yayınları,
10. Baskı, 2016
İstanbul, 416 s.
Roman.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here