Erken evren teorilerimizi sarsan devasa bir kara delik keşfedildi

Gökbilimciler eski bir kara delik tespit ettiler. Bu kara delik öylesine büyük ve aydınlık ki, erken evren anlayışımıza meydan okuyor.
Bu süper kütleli kara deliğin oluşturduğu yıldızsı gökcismi evrenin doğumundan sadece 900 milyon yıl sonra oluşmasına rağmen Güneş’ten 420 trilyon kat daha fazla ışıklı. Bu da onu eski evrende karşılaşılan en parlak nesne yapıyor. O kadar parlak ki, neredeyse imkânsız.

Araştırmaya önderlik eden, Pekin Üniversitesi ve Kavli Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nden Xue-Bing Wu “Evren bu kadar yeniyken, bu kadar büyük bir kara delikle nasıl karşılaşabiliyoruz? Bu soruyu tatmin edici bir şekilde cevaplayacak bir teorimiz henüz yok” diyor.

Dünya’dan 12,8 milyar ışık yılı uzakta bulunan ve SDSS JO100+2802 adı verilen yıldızsı gökcismi, Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması tarafından tespit edildi. Daha sonra bu tespit, Dünya üzerinde bulunan 3 teleskop tarafından da doğrulandı.

Araştırmayı yürüten takım Nature’da, “Bir kara deliğin bu kadar büyük bir boyuta ulaşması için, sürekli olarak maksimum oranda yıldızlararası kitle emmesi gerekir. Bu da kara delik büyümesinin, kara delik ısındıkça yıldızsı gökcisim tarafından dışarı yayılan enerjiyle kısıtlı olduğunu belirten günümüz anlayışına ters düşüyor” şeklinde bir açıklama yaptılar.

Bu hipotezle birlikte, madde miktarının erken evrende sınırlı olduğunu göz önünde bulundurursak, biliminsanlarının bu süper kütleli kara deliklerin nasıl var olabileceğini ve nasıl Güneş’ten 12 milyar kat daha büyük hale gelebileceğini açıklamaları oldukça zorlaşıyor.

Araştırmada görev alan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Fuyan Bian “Bu süper kütleli kara delikle birlikte erken evren teorilerimiz çalışamaz. Yeni bir hipotezin ve onu destekleyecek yeni fiziğin zamanı geldi” diyor.
Bu mega yıldızsı gökcisminin nasıl mümkün olabildiğini henüz bilmesek de, bu araştırma evrendeki yeni cisimlerin bulunmasında yararlı bir araç olacak.

Bir basın toplantısında Wu “Bu yıldızsı gökcismi eşsiz bir nesne. Onun parlayan ışığı, uzak evrendeki bir deniz feneri gibi erken evren hakkında daha derin araştırmalar yapabilmemiz için bize yol gösterecek” diyor.

Çeviren: Yusuf Can Semerci
Yeditepe Ünv. Bilgisayar Mühendisliği YL

Kaynak: http://bilimvegelecek.com.tr/erken-evren-teorilerimizi-sarsan-devasa-bir-kara-delik-kesfedildi/
Kaynak: http://www.sciencealert.com/a-black-hole-12-billion-times-more-massive-than-our-sun-has-been-detected

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here