Ermeni Av Hikayeleri – Vahtang Ananyan

“Ermeni Av Hikâyeleri”; bize insanoğluyla diğer canlılar arasındaki, dilsiz ama derinden gelen o büyülü ilişkiyi anlatmak amacıyla yola çıkmış bir doğa masalıdır.

Kitapta; Ermenistan Dağlarında, Kuşlar, Dağda Geçen Çoçukluğum ve Kampta Gece Ateşi adlı dört bölüm altında, toplam otuz öykü yer alıyor. Öykülerin hemen hepsinde hâkim coğrafya; Ağrı Dağı etekleri, Sevan Gölü çevresi ve Aras Nehri kıyılarıdır. Ananyan, okuyucunun hiç yabancılık çekmeyeceği bu coğrafyaya sadece diğer taraftan bakıyor ve belki de en önemlisi, bundan yüz sene önceki hümanizmi, insanın doğayla ve doğada yaşayan tüm hayvanlarla kurduğu yakın ilişkiyi, masalların içinden çekip çıkartarak bize sunuyor.

Dağlarda yaşayan ayılar, geyikler, yaban keçileri; göllerde, sazlıklarda yaşayan kuşlar, sadece yabanıl hayatın bir parçası olarak değil, aynı zamanda yazarın arkadaşlık ettiği, duyguları ve hatta düşünceleri olan hayvanlar. İlk birkaç öyküden sonra, çoğu özel bir ismi sahip olan bu hayvan dostlar, giderek bize tanıdık gelen karakterlere dönüşüyorlar ve insanoğluyla uyum içinde devinen bir doğa algısı, bize bugün neler kaybettiğimizi, nelerden mahrum kaldığımızı bir kere daha hatırlatıyor.

?Etrafımız kat kat karla kaplanmıştı. Kar yüzünden aşağıdaki uçurumun dibini bile göremiyorduk. Tüfeklerimizin dipçiği ile karı yararak yükseklere doğru tırmanıyorduk. Bu yürüyüş oldukça eziyetliydi ve bir arada yürümek çok zor oluyordu, bu yüzden yola ayrı ayrı devam etmeye karar verdik.

Dağın zirvesine çıktığımda gördüğüm manzara karşısında neredeyse aklımı oynatacaktım. Parlak ve güneşli bir gündü. Güneş altındaki karın ışıltılı yansımaları, dağlara sanki pırlantayla kaplıymış havası veriyordu. Ayaklarımın altında Lori vadisi uzanıyor, karşımda ise Büyük Kafkasların en yüksek doruklarından biri yükseliyordu. Vanu amca, bu dağın Kazbek Dağı olduğunu söylemişti.

Arkama doğru baktığımda; geçtiğimiz ormanları, uçurumları, hatta Kura ırmağını bile görebiliyordum. Güneyde Ararat Dağı?nın karlı tepeleri, hemen yanında ise sanki gökten yere inmiş bir parça gibi Sevan Gölü vardı.

Zirveden Kafkasya?nın tamamını seyrederken, dünyada böylesine muhteşem bir başka manzara olmadığına kesinlikle emindim.?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Ermeni Av Hikayeleri
Vahtang Ananyan
Totem Yayıncılık / Hikaye Dizisi
İstanbul, 2011, 1. Basım
201 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here