Eski Evin Kadınları – Göksu

“sizin temsil ettiğiniz dünya korkutuyor beni oysa hala hayal kurabilen insanlar, gençler, kadınlar var”

Anadolu?nun, özellikle Çukurova?nın farklı kişilik, davranış biçimleri ve değer yargılarına sahip, sıradan gibi algılanan özellikle kadın bireylerinin yaşam öykülerinden kesitleri yalın ama çarpıcı, etkileyici ve duyarlı bir dille anlatıyor yazar.
Kimi zaman art niyetsiz bir inanç ve ütopik hayallerle öz yaşamlarını bile hiçe sayacak denli gönül verdikleri devrim coşkusunu; siyasal gerilimin artmasıyla hızla yaklaşıp patlak veren ?darbe?nin getirdiği onmaz derin acılar, düş kırıklıkları ile giderek yitiren; toplum içinde yalnızlığa, çaresizliğe itilerek silinip giden insanların öykülerini; kimi zaman, nesnel bir gözle ya da bire bir yaşanmışçasına birey-aile ilişkilerinin irdelenmesini ilgiyle okuyoruz usta bir kalemden.
Bilge Bener Bölükbaşı

Öykülerle 1950-60?lardan günümüze dek uzanan kah tatlı anılarla, kah acılarla ama her daim umut dolu bir zaman tünelinde yolculuğa çıkıyoruz. Kadınlar çocuk, genç kız, yeni evli, orta yaşlı, ihtiyar, ev kadını, meslek sahibi, bekar, aldatılmış, yenilmiş, inatçı ama mutlaka mücadeleci halleriyle öykülerde boy gösteriyor. Kitap kadınların varoluş kavgalarında tanıklığa bir çağrı aynı zamanda?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Eski Evin Kadınları
Göksu
Nota Bene Yayınları / Edebiyat Dizisi
İstanbul, 2014
128 s.

İÇİNDEKİLER
Artık Büyüdüm Anne!
Beş Kadın
Hicaz Peşrevi
Eski Evin Kadınları
Sabret Gönül
Huriye Hanım
Münevver Hanım
İğneci Nesrin
Meryemce
Hastanede
Fırında
Muhbir
Sevgili Dost
İpler Ne Zaman Kalınlaştı
Yitik Zamanların Yitik İnsanı
Seçim
Enginar
Yanına Gidersen Sabahın Yeli
I Will Always Love You
O Yaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here