Eylemsel Yetke 2 ? Faiz Cebiroğlu

?Pedagoji Yazıları?ma, klasik anlamda, makale denir mi? Benim yaptığım, pratiğin de verdiği motovisyon ile ezilenlerin pedagojisi yolunda, ?makale? değil, makale sıkmaktır. Bu anlamda, ben ?makale? yazmadım. Makale sıktım, diyebilirim.?

Pedagojik Yazılar (2), bir önceki kitabımın, (Pedagoji yazıları (1) in devamı niteliğindedir. Birbirine bağlı olan bu yazıları, başlıklar altında, kısa ve öz bir şekilde okura sunuyorum. Kolaylık açısından, yazıları üç bölüme ayırdım: Birinci Bölüm: Dil, Kimlik Ve Eğitim. İkinci Bölüm: Duygulara Sahip Çıkmak ve Üçüncü Bölüm: Eleştirel Pedagojik Çeşitlemeler.

Her zaman olduğu gibi, bu kitapta da, makalelerimi yazarkez, az ve öz bir şekilde yazmaya özen gösterdim. Makalelerimde, pedagojik olarak, vermek istediğim mesajı, açık ve net bir şekilde okura sundum. Her şeyin, birbirine karıştırıldığı bir Türkiye?de, en azından, pedagojik bazında, açık ve net olmak, tüm sosyalist eğitimcilerin görevi olduğunu biliyorum. İşte böylesi bir görevle, böylesi bir bilinçle makalelerimi yazdım.

Pedagoji Yazıları?ma, klasik anlamda, makale denir mi? Benim yaptığım, pratiğin de verdiği motovisyon ile ezilenlerin pedagojisi yolunda, ?makale? değil, makale sıkmaktır. Bu anlamda, ben ?makale? yazmadım. Makale sıktım, diyebilirim.

Pedagoji Yazıları, evrensel sosyalist bir eğitim için ?sıkılan makaleler?dir. Sıkılan makaleler toplandı: Kitap oldu.

Bu kitap, hem çocuklar, hem de yetişkinler içndir.

Umudumuz, çocuklardadır. Bu yüzden, pedagojimiz, çocukları topyekûn olarak geliştirmek içindir.

Güvenimiz, çocuklardadır.

Tekrarlıyorum:

Ben çocuklara güveniyorum. Bu yüzden umutluyum. Ben çocuklara inanıyorum. Bu yüzden de mutluyum.

Önsöz ? Faiz Cebiroğlu
Şubat 2014

Kitabın Künyesi:
Eylemsel Yetke / Pedagoji Yazıları – II
Yazar: Faiz Cebiroğlu
Yayınevi: Alter Yayıncılık. Ankara
Yayın Yılı: Mart 2014
Sayfa: 158
ISBN:978-605-4922-08-6
Türü: Pedagoji / psikoloji
Dili: TÜRKÇE

Yorum yapın

Daha fazla Eğitim
Birlikte Yaşamayı Öğrenmek (Politik Dostluk ve Eğitimi) – Ayşegül Komşuoğlu

Tarihten günümüze devletler -ve politik felsefe- daima bir ideal yurttaş tasavvuru peşinde koşmuştur. İster geleneksel olsun isterse modern, tüm iktidarlar...

Kapat