Feynman’ın Kayıp Dersi – David L. Goodstein, Judith R. Goodstein

Feynman’ın 1964 yılında Caltech’de verdiği bir dersin notları sonradan kaybolmuş ve unutulmuştu. “Gezegenlerin Güneş Çevresindeki Hareketi” adı verilmiş olan bu ders,
Isaac Newton’un Principia Mathematica’sındaki elipsler yasasının geometrik kanıtına alışılmamış bir yaklaşımdı. David ve Judith Goodstein’ın tekrar derlediği ve yayıma hazırladığı bu ders tek bir olgu hakkındadır, ama kesinlikle küçük bir olgu değil. Bir gezegen ya da bir kuyrukluyıldız veya herhangi bir cisim uzayda kütleçekimin etkisi altında çok özel bir matematiksel bir yay çizerken, neden çok özel bir matematiksel eğri izlediğini, doğanın neden bu zarif geometrik yapıların izlenmesini “seçtiğini” basit bir geometriyle açıklamaktadır? Problem sadece derin bilimsel ve felsefi anlamdan ileri gelmekle kalmayıp, ayrıca büyük tarihsel öneme sahiptir.

Çok önemli bir konu, güzel anlatılmış bir öykü üzerine büyüleyici bir kitap bu. Goodstein’lar temel bir problem üzerine çok hoş bir şekilde yazılmış bir el kitabı üretmişler. Bu kitap, biraz temel matematik ile uğraşmak cesareti gösterecek tüm okurlara ödüllendirici bir deneyim sağlayacaktır. Yazarlar, her şeyden önce, kayıp bir belge için heyecanlı bir kovalamaca sunmuşlar ve büyük fizikçi Richard Feynman’ın ve onun düşünme yönteminin çok sıcak ve ilginç bir resmini vermişler.
-I. Bernard Cohen – Harvard Üniv. Bilim Tarihi Emekli Profesörü-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan bir bölüm okumak için TIKLAYINIZ

Kitabın Künyesi
Feynman’ın Kayıp Dersi
Orjinal isim: Feynman’s Lost Lecture
David L. Goodstein, Judith R. Goodstein
Alfa Basım Yayım Dağıtım / Bilim Dizisi
Yayın Yönetmeni : Mustafa Küpüşoğlu
Sayfa Tasarımı : Mürüvet Durna
Kapak Tasarımı : Begüm Çiçekçi
Genel Yayın Yönetmeni : M. Faruk Bayrak
Genel Müdür : Vedat Bayrak
Dizi Editörü : Kerem Cankoçak
Çeviri : Zekeriya Aydın
İstanbul, 2013

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here