Francis Alys “Ani’nin Sessizliği” belgeselini izle “sessizlikten daha iyi şeyler yapılamaz mı?”

14. İstanbul Bienali // Francis Alys ‘’The Silence of Ani’’

Ani Harabeleri; Kars’ın güneydoğusunda, il merkezine ise 42 kilometre uzaklıkta, Arpaçay boyunda bulunan bir ören yeri. Peki ya tarihi?

Ani Harabeleri, MO 3000’den MS 16. yüzyıla kadar yaklaşık 3600 yıl boyunca İpek Yolu üzerinde yer alan çok önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş. Zamanında Moğol, İlhanlı, Akkoyunlular, Harzemşah gibi önemli devletlerin hakimiyetinde olan Ani, zamanla güç kaybetmiş ve terk edilmiş.

Ani Harabeleri’nde Ermeni, Bizans, Selçuklu esintilerini görmeniz mümkün. Ani, eskiden Ermeni Hükümdarları’nın başkent kabul ettiği bir yermiş. Bu sebeple de Ermeni izlerini fazlasıyla görmeniz olası, zaten burası Ermenistan’ın hemen yanında bulunuyor ve ikisi arasında kültürel anlamda da birçok ortak özellik bulunuyor.

Ani Harabeleri’nde karşınıza çıkacak yapıları şöyle sıralayabilirim: Rahibeler Manastırı, Ani Kaya Kilisesi, Bostanlar Deresi Mağaraları, İç Kale, Tigran Honents Kilisesi, Bakireler Manastırı, Horomos Kilisesi, Ateşgede Tapınağı, Büyük Katedral, Selçuklu Sarayı, büyük ve küçük hamam, İpek Yolu Köprüsü, Ebu’l Manuçeh Camiisi, Aziz Gregor Kilisesi ve daha niceleri…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here