Gauguin ile van Gogh aynı sofrada

gogh (2)Fırtınalı dostluklarıyla hatırlanan iki ressam Paul Gauguin ile Vincent van Gogh’u bir meyhane demlenirken gösteren fotoğraf, internet üzerinden satışa çıktı.

Bir gayrimenkûl satışı sırasında satın alınan 1887 tarihli bir fotoğraf, son yıllarda sanat tarihinde yapılmış en önemli keşiflerden biri olabilir.

Fotoğrafı satın alan ve 19’uncu yüzyıl resmiyle ilgilendiklerini söyleyen iki kişi, “fotoğraftaki figürlerden birinin gerçek yüzü daha önce görülmemiş birine ait olabileceği” yönündeki düşüncelerini Fransız resim dergisi L’Oeil de la Photographie’den Serge Plantureux’ye açtı. Bunun üzerine Plantureux, uzman arkadaşlarıyla birlikte fotoğrafı incelemeye koyuldu. Fotoğrafın çekildiği yer ve zaman, deklanşöre basanın ve fotoğraftaki diğer figürlerin kimliklerini araştırdılar.

Vardıkları sonuç: Pipo içerken poz veren adam Vincent van Gogh’un ta kendisiydi. Soldan ikinci kişi Fransız ressam Emile Bernard, en sağdakiyse ise Paul Gauguin’di şüphesiz. Diğerleri ise çizer Armand Félix Marie Jobbé-Duval ve yazar André Antoine.

gogh (2)

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki müzayedevi Romantic Agony’nin 19-20 Haziran kataloğunda yer verilen Jules Antoine imzalı kareye 120 ila 170 bin euro arası değer biçiliyor.
(http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/gauguin-ile-van-gogh-ayni-sofrada-422676)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here