Gazze Limanı’nın Resmi – Creede Newton (çeviren: Özden Göksal)

Yerel sanatçıların ve gençlerin dahil olduğu bir proje, beton bloklardan oluşan liman geçidini rengarenk bir yürüyüş yoluna çevirdi.

Güneş, Akdeniz’in kuşatılmış şeridi Gazze ufkunda buluşurken, halk limanda yürüyüş yapmanın ve yol boyunca satılan yiyeceklerin, şekerlerin tadını çıkarıyor.

Son yıllarda Gazze üç büyük İsrail saldırısı yaşadı. Koruyucu Hat Operasyonu yaklaşık 500’ü çocuk 2000’den fazla Filistinlinin yaşamına mal oldu.

Gazzeli genç Jehad: “Gidebildiğimiz en uzak yer burası” diyor abluka altındaki limanın kaldırımında yürürken. “Bir şey yapmalı.”

Liman, İsrail ablukası altında yedi yıldan uzun süredir kapalı. Abluka; tıbbi bakıma ihtiyaç duyanlar, yurtdışındaki üniversitelere kabul edilen öğrenciler ve yolculuk yapmak isteyen her vatandaş için sorunlara sebep oluyor.

Yakın zamana kadar yüzlerce donuk gri beton plakalar balıkçıların renkli tekneleriyle birleşince nahoş bir görüntü oluşturuyordu. Şimdi, Tamer (Toplum Eğitim Enstitüsü) öncülüğündeki girişimle beton bloklar, tekneleri gölgede bırakıyor.

Tamer, ocak ayında liman geçidini boyamak için yerel sanatçıları ve gençliği davet ederek bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Başlangıçta geçidin sadece yarısını boyamak için hazırlanmışlardı.
Tamer Enstitüsü’nün Gazze Şeridi’ndeki ofis koordinatörü Ahmed Ashour “Pahalı ve sadece yarısı için yetecek boya satın almıştık ancak halktan ve özellikle gençlerden gelen istek o kadar yoğundu ki bu projeyi tamamlamamız gerektiğini anladık.

‘GAZZE DİRENİYOR’

Şubat ayının ortasında proje tamamlandı.”Limanı boyamaya gelen 100’den fazla çocuk vardı.Genel olarak, projeye olan yoğun ilgi bizi gerçekten şaşırttı” diye devam ediyor Ashour.

Beton ilk önce parlak, canlı renklere boyanmıştı. Pembeler, morlar, sarılar, maviler ve bordolar …Ardından, projenin ikici aşamasında gençler ve sanatçılar pastel renkli plakaları tuval gibi kullanmaları için davet edildi. Duvarlara resimler çizmelerine, cümleler, şarkı sözleri, şiirler ve “Gazze Direniyor” gibi sözler yazmalarına izin verildi.

Ofis koordinatörü “Başlangıçta meraklı gözlerle karşılandı ama insanlar ve yetkililer sonuçları görünce hoşnut oldular.”

Al-Monitor tarafından yayımlanan bir rapora göre, Filistin Devlet Komitesi Sözcüsü, Gazze limanından bir çok ülkeye seferler başlatacaklarını ve önümüzdeki birkaç ay içinde gemi seferlerinin başlaması için bazı ülkelerden onay aldıklarını da söyledi.

Bu, Gazze’deki kuşatmayı sona erdirmek için ilk girişim olmayacak.İsrail güçleri tarafından bertaraf edilen birçok barışçıl deniz misyonu olmasına rağmen en ünlüsü ve korkuncu Türk Mavi Marmara gemisi oldu.
31 Mayıs 2010 tarihinde farklı örgütlerden uluslararası aktivistlerin dolu olduğu bir filo, Gazze sularına girmeye teşebbüs etti. İsrail askeri güçleri tarafından durdurulmaları ise ölümcül oldu. Dokuz eylemci öldürüldü ve birçok kişi yaralandı. İsrail saldırısında yaralanan ve 4 yıldır komada olan bir eylemci 4 Mayıs 2014 tarihinde öldüğünde hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükseldi. Olay uluslararası bir kargaşaya ve İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine sebep oldu.

GAZZE’NİN DÜNYANIN GERİ KALANI GİBİ OLACAK

Gençlerle beraber limanın boyamasına katılan Gazzeli ressam Belal Khaled : “Bir gün Gazze’nin dünyanın geri kalanı gibi olacağı anı özlemle bekliyoruz. Umut ediyoruz bütün ülkelere özgürce seyahat edebileceğiz.”

Mavi Marmara gibi olayların insanların seyahat etme şevkini kırabileceği sorulduğunda, bunun mümkün olduğunu ancak durumun öyle olmayacağını umduğunu belirtti. “Biz farklı ülkelerden sanatçılarla tecrübelerimizi ve kültürümüzü paylaşmak istiyoruz bütün dünyada.”

Khaled, liman boyama projesinin Gazze halkı tarafından bu kadar ilgi görmesine şaşırmadığını belirtti. “ Şimdi bir çok insan renkli taşların ve duvar boyamalarının yanında fotoğraf çektirmek için limanı ziyaret ediyor. Ayrıca canlı renkler kullandık böylece çocuklar da onları sevdi”

Tamer ofis koordinatörü Ashour, projenin yerel ressamlara yeteneklerini kullanma imkanı verdiği için ayrıca önemli olduğunu söyledi. Toplam nüfusta yüzde 45, gençlerde ise işsizlik oranının yüzde 65 olduğunu hatırlatarak “İşsizlik oranı Gazze’de bütün sektörlerde çok yüksek .”diye ekliyor.

“Bir öğrenci sanat okulundan mezun olduğunda ne tür fırsatlara sahip? “diye soruyor Ashour. Çalışmamak, ona göre umutsuzluğa sebep olabilir.

“Sanatçılar, burada Gazze’de önemli bir yeteneğe sahipler: bir şeyleri güzelleştirebilme yeteneğine.

‘GAZZE LİMANI’

Limanda yürüyüş yaparken “Gazze Uluslararası Limanı” yazan bir tabela görebilirsiniz. Her ne kadar liman İsrail tarafından abluka altında tutulsa da Hamas hükümeti uluslararası seferler için planları olduğunu açıkladı.Koruyucu Hat Operasyonu’nu sonlandıran ateşkes antlaşmasında Hamas’ın taleplerinden biri de limanın açılmasıydı.

Middle East Eye’dan çeviren Özden Göksal ( ozdensteo@gmail.com )
(Ara başlıklar evrensel’in tercihidir)
Not: Bu yazı 23 Mart 2015 tarihinde www.evrensel.net’te yayımlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here