Filistin Sokaklarını Tuval Olarak Kullanan Banksy’den 16 Duvar Resmi

Banksy’den ikinci Gazze çıkarması: Dünyanın en büyük açık hava hapishanesine ‘turistik’ gezi
Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, 2005’teki ziyaretinin ardından bir kez daha Gazze’ye giderek, geçen yaz İsrail’in hava saldırılarının ardından harabeye dönen kentte yeni eserler yaptı. Banksy bu çalışmalarını iki dakikalık bir belgeselde topladı.

Geçen yaz yaklaşık 50 gün süren ve 2 binden fazla Filistinli’nin öldüğü İsrail’in operasyonları sonrası gizli tünellerle Gazze kentine giren Banksy, sokak sanatı çalışmalarında olduğu gibi hicivsel dille bir video hazırladı.

“Bu yıl yeni yerler keşfettiğiniz bir yıl olsun, Gazze’ye hoş geldiniz” mesajıyla başlayan iki dakikalık filmde Banksy, Gazze’yi İsrail ve dünyayı eleştiren bir dille ‘tatil fırsatı‘ olarak anlatıyor.

Kentte ayakta kalan bir iki duvara çalışmalarını yapan Banksy, internet sitesinde bu fotoğraflarının altına da şu yorumları yazdı: “Gazze çoğu zaman ‘dünyanın en büyük açık hava hapishanesi’ olarak tasvir ediliyor. Çünkü kimsenin şehre girmesine ve şehirden çıkmasına izin verilmiyor. Ancak böyle söylemek, hapishanelere haksızlık. Gazze’de elektrik yok ve içme suları da neredeyse her gün, her an kesilebiliyor.”

“Orada yaşayan bir adam yanıma gelerek resmin ne anlama geldiğini sordu. Ona Gazze’deki yıkıma dikkat çekmek istediğimi, bu yüzden de bu fotoğrafları internet sitemde paylaşacağımı, çünkü insanların yalnızca kedi yavrularının fotoğraflarına baktığını söyledim.”

Banksy, bulduğu tamamı yıkılmış bir evin kapısına da ‘Bomb Damage‘ (Bomba Hasarı) adlı bir çalışma yaparken, eserde Yunan mitolojisinde gururu yüzünden çocuklarını kaybeden Tanrıça Niobe’nin ağlarkenki hali tasvir ediliyor.

2005’te de Gazze’deydi

Banksy 2005 yılında de Gazze ve Batı Şeria’ya giderek adının dünyaca ünlenmesini sağlayan birçok eser bırakmıştı. Sokak sanatçısının özellikle 2002’de inşa edilen ayrım duvarına yaptığı çalışmalar tüm dünyanın ilgisini çekmişti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3e2dShY8jIo[/youtube]

(http://www.diken.com.tr/banksyden-ikinci-gazze-cikarmasi-dunyanin-en-buyuk-acik-hava-hapishanesine-turistik-gezi/)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here