Gerçeğin Büyüsü / Neyin Gerçekten Doğru Olduğunu Nerden Biliyoruz? – Richard Dawkins (yazarın kendi sesinden kitabın video tanıtımı)

Büyünün pek çok çeşidi var. Doğaüstü büyü, atalarımızın bilimsel yöntemi geliştirmeden önce dünyayı açıklamak için kullandıkları büyüdür. Eski Mısırlılar gecenin varlığını, tanrıça Nut’un güneşi yutmasıyla açıklamışlardı. Vikingler gökkuşağının, tanrıların dünyaya uzanan köprüsü olduğuna inanıyorlardı. Japonlar depremleri dünyayı sırtında taşıyan dev bir kedibalığının kuyruğunu sallamasıyla açıklıyorlardı. Bunlar büyü içeren, sıradışı masallar. Ama bir başka büyü türü daha var ve bu büyü bu sorulara gerçek cevaplar keşfederken yaşadığımız keyifte yatıyor. Bu sözünü ettiğim, gerçeğin büyüsü, yani bilim.

Zeki düşünce deneyleri, göz kamaştıran resimler ve ağzınızı açık bırakacak gerçeklerle Gerçeğin Büyüsü şaşırtıcı derecede geniş bir yelpazedeki doğa olaylarını açıklıyor. Madde neden yapılmıştır? Evren kaç yaşındadır? Tsunamilere neden olan şey nedir? Neden bu kadar çok çeşit bitki ve hayvan var? İlk kadın veya erkek kimdi? Bu kitap sadece bilimsel ipuçlarını bulup çıkarmakla kalmayan, okuyucuyu da bir bilimci gibi düşünmeye teşvik eden çarpıcı bir dedektiflik hikayesi.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Gerçeğin Büyüsü (Ciltli)
(Neyin Gerçekten Doğru Olduğunu Nerden Biliyoruz?)
Richard Dawkins
Çevirmen:İstem Fer
Kuzey Yayınları / Bilim – Din Dizisi
Kasım 2012,
272 sayfa

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lqfZnqaMKx8[/youtube]
Richard Dawkins 15 Eylül’de İngiltere’de satışa çıkan kitabı The Magic of Reality’nin (Gerçeğin Büyüsü) içeriğini anlatıyor. Kitap gençleri hedef alsa da, her yaştan herkesin öğrenebileceği bir şeyler mevcut. Kitabın çizimleri Sandman’in kapaklarından tanıdığımız Dave McKean’e ait.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here