Gönüllü Staj Programları Kişilere Neler Kazandırıyor?

Gönüllü Staj Programları Kişilere Neler Kazandırıyor?

Deneyim elde etmek, iş hayatında büyük fırsatlar yakalanmasına yardımcı olur. Özellikle de yurtdışında çalışarak bu deneyimi sağlamak, kişiye iş yaşamı kadar sosyal yaşamında da başarılı olmasına yardımcı olan önemli bir unsurdur.

Globalleşme, iş fırsatlarının yerel olanaklardan kurtularak uluslararası fırsatlara da dönüşmesine sebep olmuştur. Yurtdışında okumak, staj yapmak veya çalışmak, rekabetin yüksek olduğu iş yaşamında kişileri rakiplerine karşı ileri taşıyan önemli bir etmendir.

AIESEC yurtdışı staj programları konusunda, gençlerin kariyerlerinin önünü açacak seçenekler ile yardımcı olur. Gönüllü staj programları ile hayal ettiğiniz geleceğe doğru büyük bir adım atabilirsiniz. Gönüllü staj programının kazanımlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Dil Yeteneklerinin Gelişmesi: Yabancı dil öğrenmek için en iyi fırsatlardan biri de, yabancı dil konuşmaktır. Yurtdışı programları size bu fırsatı sunarak, dil becerilerinizin gelişmesine yardımcı olur.

Mesleki Deneyim Elde Edilmesi: İş yaşamında deneyim çok önemlidir. Staj programları da gelecekteki iş yaşamınızda sizi yönlendirecek ve kariyerinize artı bir unsur katacak birçok deneyimi size sunar.

Güvenin Artması: Aileden veya alışagelmiş ortamlardan ayrılarak, kendi başınıza yaşamak ve çalışmak kendine olan güvenin gelişmesi açısından çok önemlidir.

Kişisel Becerilerin Gelişmesi: Yurtdışı staj programları, mesleki beceriler kadar kişisel becerilerin de gelişmesini sağlar. Çevreye uyum sağlarken, farklı insanlar ve süreçlerle farkındalığınız artarken, becerilerinizde gelişir.

Farklı Kültürleri Tanırsınız; Farklı kültürleri tanımak empati yeteneğinin gelişmesi açısından önemlidir. Empati yeteneği de sadece iş yaşamında değil, sosyal yaşamda da başarılı olmanızı ve farklı insanları daha iyi anlamanızı sağlayan önemli bir unsur olur.

Uluslararası Network Oluşturursunuz: İş hayatında, network başarının yolunu açan bir faktördür. Farklı sektörlerden farklı insanlar ya da çalışacağınız branştan farklı kişiler tanımak size düşünmediğiniz iş kapılarını açabilir.

Farklı Ve Heyecan Verici Deneyimler Yaşarsınız: Yurtdışında staj yapmak ve yaşamak size heyecan verici ve keyifli deneyimler kadar unutulmaz anılarda sağlar. Ayrılmaz dostlukların adımları böyle atılmış olur.

Gönüllü Staj Programları Nelerdir

Dünyanın dört bir yanında farklı programlarla her yıl binlerce gence fırsat tanıyan AIESEC, gönüllü staj programları ile birçok kişinin hayatına dokunmuştur. Gönüllü staj programlarından olan “Global Talent” ve “Global Entrepreneur” ile düşünmediğiniz veya fark etmediğiniz fırsatları kolayca yakalayabilirsiniz. Gönüllü staj programlarına katılmak için 18 ile 30 yaş arasında olmak ve en az Intermediate seviyesinde İngilizce dil bilgisine sahip olmak gerekir.

Bu programlar katılmak için herhangi bir üniversite de öğrenci olmanız şartı aranmaz. Ayrıca programlarla ilgili herhangi bir kota olmaması da birçok gencin önünü açan bir fırsattır. Bu programlar ortalama olarak 6 ila 12 hafta arasında değişebilir.

Gönüllü yurtdışı staj programlarına katılmak isteyenler, yetkinlik ve şartlarına bağlı olarak, istedikleri ülkede stajlarını yapabilirler. AIESEC uluslararası bir organizasyondur. Bu sebeple birçok ülke ile arasında özel partnerlikler ve anlaşmalar vardır. Bu da yurtdışında staj yapmak isteyen birçok gencin dileklerine kolayca ulaşmasını sağlayan fırsatlar yaratır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here