Günümüzde Şiddet / Ya Barbarlık Ya Sosyalizm – Hazırlayanlar: Leo Panitch, Colin Leys

Yılda bir kez yayınlanan ve Türkçe basımını Yordam Kitap’ın üstlendiği Socialist Register’ın 2009 sayısı şiddet konusuna eğiliyor.
Günümüz dünyasının karşı karşıya olduğu şiddetin çapı ve yaygınlığı, aşağıdaki başlıklarda acilen ciddi çözümlemelerin yapılmasını zorunlu kılıyor: ?terörle mücadele? ve direniş karşıtı savaş; terör ve kontr-terör; intihar bombacıları ve işkence; iç savaşlar ve anarşi; kentsel çete savaşları; kadına yönelik kronik şiddet.
Günümüz dünyasındaki bu şiddet, her iki dünya savaşı ile karşılaştırılabilecek ölçekte insani trajedilere neden olmakta. Dünyaya hâkim olan küresel kapitalizmin nirvanası, milyonlarca kişi için vahşi bir ölümle karşılaşma korkusu içinde yaşamak anlamına geliyor.
Giriş makalesi, günümüz şiddetinin ölçeği ve çeşitliliğine genel bir bakış sunarken, aynı zamanda bir kez daha temel soruyu soruyor: sosyalizm mi, barbarlık mı? Diğer makalelerde, dünyanın çeşitli bölgelerinden örneksel önem taşıyan şiddet vakalarının doğası ve kökleri masaya yatırılıyor. Samir Amin, John Berger, Henri Bernstein, Vivek Chibber; kitaba katkıda bulunan yazarlardan bazıları.

Kitabın Künyesi
Günümüzde Şiddet / Ya Barbarlık Ya Sosyalizm
(Violence Today: Actually Existing Barbarism)
Leo Panitch, Colin Leys
Çeviri: Umut Haskan
Yordam Kitap
Editör : Senem Akagündüz
Yayın Yönetmeni : Mehmet Tayak
Kapak Tasarım : Savaş Çekiç
İç Tasarım : Savaş Çekiç
Sayfa Düzeni : Gönül Göner
Baskı: 1. Baskı, Mart 2010, İstanbul
288 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here