Hamburg´da Hayat – Süleyman Deveci

Basın Açıklaması: ?Hamburg’da Hayat?
?Hamburg’da Hayat? Hamburglu göçmenlerin ilk romanıdır. Oldukça iddialı bu tezin arkasında neler yatıyor kabaca irdeleyelim: Göçmen edebiyatının Hamburg’da yer edinmesi oldukça sancılı süreçlerden geçti, geçiyor. İlk şiirlerle başladık kendimizi ifade etmeye. Duyduğumuz derin özlemleri, yaşayamadıklarımızı, acılarımızı, hüzün ve sevinçlerimizi türkülere, dizelere, şiirlere döktük bilinen ebatlarıyla. Şehrimizdeki şairlerin sayısı hiç de yabana atılacak gibi değil. Yine de şair arkadaşlarımızın bir araya gelip bir şiir klubünü neden kurmadıkları bir muamma. Şiir edebiyatın her yerde olduğu gibi burada da temeli oldu, oluyor.Şiirden anılara, biyografilere, gezi veya röportajlara oradanda öyküye geçiş 40-50 yıla mal oldu. Zararın neresi dedik döndük ve yazıya bulandık. Hamburg’da öykücülerin sayısı son yılları da hesaba katarsak eğer arttıkça arttı. Sevindirici haberleri gazetelerde okumak, birbiri ardı sıra sahnedeki yerlerini alan ürünler ve yazarlarımızın her biri hep ayrı bir sevinç ve gurur kaynağı oldular.

Ve sıra romana geldi. Demek ki edebiyatımızın kökleri, derinliği dahası boyutları bunu kaldıracak seviye ve olgunluğa gelip dayandı. ?Hamburg’da Hayat? göçmen bir yazar tarafından yerel edebiyatımıza iddialı katkılar sunma potansiyeli taşıyarak kaleme alındı. Önemli özverilerin, büyük sabırların, güçlü ama alçakgönüllü çalışmaların renkli adı oldu.

?Hamburg’da Hayat? memleketten Hamburg’a gelen bir edebiyat fakültesi öğrencisinin yolculuğuyla başlar. Amacı göçmen öyküleri toplamak olan gencin yol boyunca yaşadıkları şaşkına çevirtir onu. Nazi cinayetleri, ırkçı saldırılar, ayrımcı uygulamalarla dopdolu öyküler günümüz Almanya’sına ve son haftaların nazi cinayetlerine üzüntü verecek boyutlarda benzer hatta uyar. Yıllar önce yazılmış olsa da roman sanki bugün kaleme alınmış gibidir. İşsiz Bekiro Adıgüzel’in yaptığı derin analizler, işsizlik hakkında derinleştirmeye çalıştığı felsefe bu olgunun göçmenler arasında hangi boyutlarda olduğunun bir kanıtıdır aynı zamanda. Radikal Selim Bağrıyanık sisli günün sabahında başlar sohbetine, isyancıların yanında yer almasıyla saflarını kendi belirler. Temizlikçiyken gazeteci olma savaşı veren Hüdaverdi Sessizce’nin yaşadıkları, bir kurs aracılığıyla gazeteciliğe yatay geçişin zorlu izlerini ve tecrübelerini yansıtır.

Bu ilk Hamburglu göçmen romanı Hamburg’da ki hayatın farklı kesitlerini, birbirinden değişik bakış açılarıyla vermeye, anlatmaya, yansıtmaya çalışır. Her bir anlatı bura yaşamına dair ciddi ve önemli gerçeklikleri bağrında taşır. Roman hayatı, insanı, insanın yalnızlığını, değişken ruh hallerini, davranışlarımızdaki ve kafalarımızdaki çözüm arama yollarının farklılığını anlatır, örneklemelerle derinleştirmeye çalışır.

?Hamburg’da Hayat? uzun yıllara mal olmuş, defalarca yazılmış ve en son hali ile karşınızda. Umarım hak ettiği yeri ve ilgiyi görür, bulur.

Saygılarımla, dostlukla.

Süleyman Deveci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here