İşte üstat Yoda’nın esin kaynağı

Yıldız Savaşları serisinin unutulmaz karakteri, Obi-Wan Kenobi ve Luke Skywalker’ı yetiştiren Jedi ustası Yoda’nın ortaçağda kaleme alınmış bir kitaptaki figüre tıpatıp benzemesi şaşkınlık yarattı.

Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinde istisnasız herkesin sevdiği bir karakterdir üstat Yoda. Jedi şövalyeleri yetiştiren 900 yaşındaki ustanın öğrencileri arasında Obi-Wan Kenobi ve Luke Skywalker da bulunur. Frank Oz’un da katkılarıyla çok sevilmiş, serinin en akılda kalan figürlerinden biri olmuştur.

İlk kez 1980 tarihli Yıldız Savaşları Bölüm 5: İmparatorun Dönüşü’nde (The Empire Strikes Back) kullanılan Yoda’nın İngiliz makyaj ustası Stuart Freeman tarafından yaratıldığı sanılıyordu. Ta ki İngiliz Kütüphanesi (British Library) küratörü Julian Harrison, 14’üncü yüzyılda yazılmış Smithfield Decretals adlı kitaptaki bir karakterin Yoda’ya tıpatıp benzediğini fark edene dek.

Harrison, İncil’de geçen Samson ve Delilah öyküsünü anlatan bu Fransız elyazmasında gördüğü ayrıntıyı blog’unda paylaşınca hayli ilgi gördü ve tartışma yarattı. Kitabın Yoda ile aynı yaşta olmasını vurgulayan okurların esprili yorumları dikkat çekti.
(20.04.2015 http://kitap.radikal.com.tr/)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here