Kağnı, Ses, Esirler ? Sabahattin Ali

Eserlerinde insanın zavallılığını ve gücünü bazen masalsı ve destansı bir biçimde anlatan şiir, roman, çeviri gibi edebiyatın farklı alanlarında eserler veren Sabahattin Ali’nin ‘Kağnı, Ses, Esirler’ kitabında bazı öyküleri ve bir oyunu yer alıyor. Kitapta 18 öykü bulunuyor. ‘Kamyon’, ‘Pazarcı’, ‘Arap Hayri’, ‘Köpek’, ‘Sıcak Su’ bu öykülerden bazıları. Kitabın son sayfalarında ise ‘Esirler’ isimli oyun bulunuyor.

“Bir mahpusu dünya ile hiç alakası olmayan bir zindana kapamak ona en büyük iyiliği yapmaktır. Onu en çok yere vuran şey, hürriyetin elle tutulacak kadar yakınında bulunmak, aynı zamanda ondan ne kadar uzak olduğunu bilmektir. On adım ötede en büyük hürriyetlere götüren denizi dinlemek ve sonra aradaki kalın kale duvarlarına gözleri dikerek bakmaya, denizi yalnız muhayyilede görmeye mecbur kalmak az azap mıdır ?”
(Arka Kapak)

Sabahattin Ali, af yasasından yararlanarak hapisten çıktıktan sonra, özellikle Varlık dergisinde yayımladığı “Kanal”, “Kırlangıçlar”, “Arap Hayri”, “Pazarcı”, “Kağnı” (1934 – 1936) gibi öyküleriyle dikkati çekmiştir. Ayrıca Sabahattin Ali, Varlık’ta Esirler adlı üç perdelik bir oyunda tefrika etmiş (1936), ancak bu türü de bir daha denememiştir.

Kitabın Künyesi
Kağnı Ses Esirler
Sabahattin Ali
Yapı Kredi Yayınları
Kapak Tasarımı : Nahide Dikel
Editör : Onca Tapınç
2. Basım: Haziran 2004
İstanbul, 2010, 6. Basım
221 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here