Kapital Kompakt – Georg Fülberth

Bu kitapçık, Kapital’in bir özeti niteliğindedir ve hayatında asla Karl Marx’ın Kapital’inin üç cildini okuyacak zamanı bulamayacağına kanaat getirmiş insanlara hitaben yazılmıştır.

Karl Marx’ın Das Kapital’i yayımlandığı günden bu yana dünyayı sarsmaya, insan toplumlarına yeni perspektifler sunmaya ve dünyayı değiştirme iddiasının merkezinde durarak tartışılmaya devam ediliyor. Bu kitapçık, Kapital’in bir özeti niteliğindedir ve hayatında asla Karl Marx’ın Kapital’inin üç cildini okuyacak zamanı bulamayacağına kanaat getirmiş insanlara hitaben yazılmıştır.

Kitapçığın amacı, bu varsayımın ve bu varsayımın yol açtığı davranışın yeniden gözden geçirilmesini sağlamaktır. Bu metin yazılırken, geçimlerini ekonomi politiğin eleştirisinden ya da toplum bilimlerinden değil başka işlerden kazanan insanlar düşünülmüştür. Yazara göre, bu işlere ne kadar çok gömülmüşlerse Kapital’i okumaya zaman ayırmak için o kadar çok sebepleri var demektir. Bu, öngörülebilir bir zamanda, kapitalist dünyayı, akademik kurumların dışında, uzmanlarla sınırlı kalmayacak bir biçimde tahlil etmenin yol ve yöntemi olacaktır. Ekonomi Politiğin Eleştirisi, yeni bir dünyaya işaret etmektedir.

Marksist araştırmacı Georg Fülberth’in büyük bir titizlikle kaleme aldığı Kapital Kompakt, Kobanê direnişinde yitirdiğimiz değerli dostumuz Suphi Nejat Ağırnaslı’nın yetkin çevirisi ve ayrıntılı dipnotlarıyla birlikte okuyucuyla buluşuyor.

Kitabın Künyesi
Kapital Kompakt
Georg Fülberth
Ocak 2015, 180 s.
Çeviren: Suphi Nejat Ağırnaslı
Editör: Ahmet Birsen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here