Karagöz İle Hacivat, Ülkü Ayvaz

O ele avuca sığmaz Karagöz ile Hacivat, yüzlerce yıldır değerinden, eğlendirici ve öğreticiliğinden hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir. Şenlikli, coşku dolu bir kitap “Karagöz ile Hacivat”.
Ülkü Ayvaz’ın “Yaşasın Gökkuşağı”, “Teneke Şövalyeler”, “Şahane Lunapark”, “Gümüş Saçlı Altın Gözlü”, “Domates ile Gözlük” adlı çocuk kitapları da daha önce Cem Yayınları’nca yayınlanmıştı.

1955’de Bayburt’ta doğan Ülkü Ayvaz, İlkokul 1.sınıfı burada, 2.sınıfı komşu ilçe Torol’da, ardından ilköğretimini, öğretmen olan babasının tayiniyle İstanbul’da tamamladı. Hoca İshah Efendi İlkokulu’ndan sonra Hasköy Orta Okulu’nda, Lise öğrenimini de Cerrahpaşa ‘Davutpaşa Lisesi’nde tamamladı.
Lise yıllarında tiyatro çalışmalarına başladı. Tiyatro kolunda, “Nalınlar”(N.Cumalı), “Batak Göl”(Ö.İ.Özturanlı), “Cimri” (Moliere), “Bir Delinin Hatıra Defteri”(Gogol) oyunlarında başrol oynadı. Son iki oyunla İLTÖ (1974), ve AKM (1976) yıllarındaki yarışmalarda “En İyi Erkek Oyuncu ödülünü” kazandı. Yine lise yıllarında 1970’den başlayarak kısa oyunlar yazdı,bu oyunları lise sahnesinde sahneye koydu ve pek çoğunda oynadı.
Davutpaşa Lisesi,Paşabahçe,Kadıköy,Kocamustafapaşa Halkevleri, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde oyunlar sahneye koydu. A.Ü.Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’na girdi ve 1980 yılında mezun oldu. Daha önce tek perdelik oyunu “Leylim Leylim” Tiyatro-1974 dergisinde yayınlandı; bu oyun Ankara Sosyal Hizmetler Fakültesi tiyatro kolu tarafından o yıl sahnelendi.
Radyo oyunları yazmakla sürdüren yazar, bu güne dek 36 oyun yazdı, TRT için “Çocuklarla Başbaşa” ile “Gençlerle Başbaşa” programlarına dramalar yazdı. Sinemanın başyapıtlarından radyoya uygulamalar yaptı.
Yazar, uzun yıllar Türk Eczacıları Birliği İst.Eczacı Odası’nda Basın ve Sanat Danışmanlığı görevinde bulundu.

ESERLERİ:
Oyunlar:
Yeniden Yaratma (Enka 1984 bilim ve sanat ödülleri tiyatro birincilik ödülü)
Vali-i Vilayet Hademe-i Devlet (1987)
Nihavent Longa (Kültür bakanlığı ödülü 1993)
Troya’yı Özlüyorum (1993)
Külhanbeyi Operası (1997)
Geriye Bakma, Bağlanma (1999)

Çocuk Oyunları:
Şahane Lunapark (Devlet Tiyatroları Opera Ve Balesi Ödülü (1982)
Yaşasın Gökkuşağı (TBMM Kültür Sanat Kurulu Ödülü 1986)
Teneke Şövalyeler (ABD Arizona State University Dünya Koleksiyonu 1996)
Papatya (TRT Ödülü 1989)
Mavi Yıldız (2002)
Evim, Güzel Evim (2000)
Gümüş Saçlı, Altın Gözlü (2004)

Öykü:
İşlerin Yolunda Gitmesine Engel Olan Kim? (Akademi Kitabevi Öykü Başarı Ödülü 1983)
Gri Oğullar (1985)
Olaylar Ve Kahramanlar (1991)

İnceleme:
Duvardan Gelen Sesler (1986)

Ülkü Ayvaz; Hürriyet, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl gazeteleri ile,Çağdaş Eleştiri,Metis Çeviri(öykü) Varlık, Gösteri, Türkiye Yazıları, Eğitim Mücadelesi, Sanat Emeği gibi pekçok dergiye deneme eleştiri incelemeler yazdı.

Ülkü Ayvaz’ın oyunları; Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Trabzon, Antalya Devlet Tiyatroları ile özel tiyatrolar ve Makedonya, Rusya, Almanya’da sahnelenmiştir.

Kitap Adı: Karagöz ile Hacivat
Cem Yayınevi
Yayın Tarihi: Mart 2008

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here