Katliamı değerlendiren Umberto Eco, IŞİD’i Nazilerle kıyasladı

Katliamı değerlendiren Umberto Eco, IŞİD’i Nazilerle kıyasladı ve benzer kıyamet arzusunu paylaştıklarını savundu. Yazar, otuz yıl önce kitlesel göçlerin barındırdığı risklere karşı uyarmıştı: “Yeni bir denge kurulana dek çok kan akacak!”

Corriere della Serra’ya demeç veren İtalyan düşünür-yazar Umberto Eco, IŞİD’i Nazizm ile kıyasladı ve her iki tarafın da dünyayı ele geçirmek yönünde benzer kıyamet arzusunu paylaştıklarını savundu. Charlie Hebdo katliamını yorumlayan Eco, Cesare Borgia’nın yöntemlerini baz alarak Hıristiyanlığı yargılamanın doğru olmayacağı gibi Müslümanları genellemenin de yanlışlığına dikkat çekti. “Öte yandan, Nazizmin yeni biçimi olarak gördüğüm IŞİD hakkında konuşabiliriz” diyen Eco, günümüzde savaş yöntemlerinin değiştiğine yönelik görüşünü tekrarladı.

Paris saldırısının ardından ortaya çıkan panik ve korku halini, II. Dünya Savaşı esnasında yaşanan hava bombardımanlarıyla kıyaslayan yazar, “Küçükken, her an bombalanacağız korkusuyla geçerdi günlerimiz. Bugün yaşananları, savaş döneminde yaşadıklarımıza benzetiyorum” diye konuştu.

Otuz yıl önce kitlesel göçlerin barındırdığı riskleri konu edindiği makalesinde göçmenliğin küresel bir olgu olduğunu, çok geniş bir coğrafyayı kapsadığını ve uzun yıllar devam edeceğini yazdığını belirten Eco, makaledeki karanlık kehaneti hatırlattı: “Yeni bir denge kurulana dek çok kan akacak!”
(11.01.2015, http://kitap.radikal.com.tr/)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here