Charlie Hebdo geri adım atmıyor. Derginin çarşamba günü çıkacak olan yeni sayısının kapağı

Charlie Hebdo geri adım atmıyor. Derginin çarşamba günü çıkacak olan yeni sayısında Hz. Muhammed’in “Je Suis Charlie” dövizi tutarken görüleceği duyuruldu.

Çarşamba günü yeni sayısı çıkacak olan Charlie Hebdo dergisinin kapağında Hz. Muhammed’in yer alacak. Elinde “Je Suis Charlie” dövizi tutan ve ağlarken çizilen Hz. Muhammed’in hemen üstünde ise “tout est pardonne” (Her şey affedildi) yazıyor.

Yeni sayısını 1 milyon adet basacak olan Charlie Hebdo’nun avukatı Richard Malka yeni dönemde de ilkelerinden ödün vermeyeceklerini söylemişti. Malka, France Info’ya verdiği röportajda gerekli görüldüğünde Hz. Muhammed karikatürlerinin dergide yer almaya devam edeceğini, Charlie’nin ruhunun bunu gerektirdiğini söyledi. Malka, “Pes etmeyeceğiz. Aksi halde hiçbir anlamı olmaz” dedi.

Malka, “Ben Charlie’yim dövizi, benim dinimi eleştirebilirsin çünkü bunun bir önemi yok anlamına geliyor. Yahudi’yi Yahudi olduğu için, Müslüman’ı Müslüman olduğu için, Hristiyan’ı Hristiyan olduğu için eleştirmeye hakkınız yoktur ama Yahudilik, Müslümanlık ve Hristiyanlık hakkında en ağır şeyler dahil istediğinizi söyleyebilirsiniz. Çünkü tüm güzel sloganların ötesinde Charlie Hebdo’nun gerçekliği budur” ifadelerini kullandı.

Charlie Hebdo’nun saldırıdan kurtulan karikatüristlerinden Luz da yeni sayı üzerinde çalıştıklarını ve işlerin iyi gittiğini söyledi.

Normalde 60 bin baskı yapan Charlie Hebdo, bu hafta 1 milyon adet basılacak ve Fransa dışında da piyasaya sürülecek.

Dergi İnternet sitesinde “Charlie Hebdo ayakta kalabilmek için size ihtiyaç duyuyor” sloganıyla bir yardım kampanyası da başlattı.

Derginin yazarlarından Patrick Pelloux ise bu özel sayının dünyanın dört bir yanındaki okuyucular için 16 dilde sunulacağı bilgisini verdi. Ayrıca dergi çarşamba günü üç milyon baskı yapacak ve 25 ülkede çıkacak.

(http://haber.sol.org.tr/, 13 Ocak 2015)
(http://www.cumhuriyet.com.tr/ 13 Ocak 2015)
(http://birgun.net/, 13 Ocak 2015 )
(http://sozcu.com.tr/ 13 Ocak 2015 )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here