Kavganın Şafağı – Ivan Popov. Yenilginin küllerinden yeniden dirilişin romanı

Rusya’da 1905 Devrimi yenilmiş, ağır gericilik ve suskunluk yılları başlamıştır. Ülke, çarlık çizmeleri altında karanlık bir hapishane görünümündedir. İşçi hareketi bastırılmış, devrimci örgütler büyük ölçüde dağıtılmış, aydınlar kitle halinde devrimden uzaklaşmıştır. Siyasal baskıların yanı sıra büyük tasfiyeci dalgaya göğüs germeye çalışan Bolşevikler de iç sorunlarıyla kan kaybetmektedirler. Ama işçi kitleleri için için kaynamaktadır. Ve onların zihninde 1905 Devrimi’nin sıcak anılarını canlandırmak için uğraşan Bolşevikler vardır. Sürgünden kaçıp Moskova’ya geldikten sonra ilk fabrika konuşmasını yapan Pavel de bunlardan biridir.
Kavganın Şafağı, devrimin yenilginin küllerinden yeniden dirilişinin romanıdır.
Çarın bakanı Stolipin’in kanlı rejimi… 1907 devriminin başarısızlığından sonra işçi hareketi amansızca bastırılıyor… Küçük burjuva entellektüel unsurlar yüreksizlik ve teslimiyet içinde… Menşevikler ve Likidatörler duruma egemen görünüyor… İşte bu sırada Lenin’in öğrencileri binlerce kurban verme pahasına ayağa kalkıyor. Yeni bir devrimci ilerleyişin sabahındadırlar artık… “Kavganın Şafağı” sökmek üzeredir.

“Birdenbire fabrika çanının keskin çığlığı işitildi. Cebimden işçi kasketini çıkardım, alnımı örtene dek kafama geçirdim. Fabrikadaki işçi yığınının kaynaşması burdan duyuluyordu. Yerimden kalktım ve koşarak yolun karşısına geçtim. Kapıdan akın akın işçi kalabalığı çıkmaya başladığında tramvay yoluna çoktan varmıştım. Bir taşın üzerine sıçradım ve olanca sesimle bağırdım: ‘Yoldaşlar!’ Bir kez daha bağırdım: ‘Yoldaşlar!’ Üç yüz-dört yüz kadar işçi toplanmıştı, avludan da sürekli yenileri geliyordu.”
Devrimin yenilgisinin ardından gelen ağır gericilik ve suskunluk yıllarından sonra Bolşeviklerin başlattığı fabrika konuşmalarından birine böyle başlar Pavel. Sürüldüğü uzak bir sınır bölgesinden uzun ve zahmetli bir kaçışla Moskova’ya varmış ve devrimde yerini almıştır.”

Kitabın Künyesi
Kavganın Şafağı
İvan Popov
Evrensel Basım Yayın / Roman Dizisi
Çeviren: Hikmet Vardar
Baskı Tarihi: 2000
456 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here