Kaygılarımızın Kışı – John Steinbeck

John Steinbeck ?Kaygılarımızın Kışı?nda, para, açgözlülük, hırs ve ahlak düşüklüğünün toplum üzerindeki olumsuz etkilerini hikâye ediyor. Roman, baş kahramanı Ethan Allen Hawley?in yaşadıkları üzerinden, bu kirlenmenin bir insanın hayatını nasıl dönüştürdüğünü gözler önüne seriyor. Bir zamanlar ailesine ait bir dükkanda artık tezgahtar olarak çalışmakta olan Hawley, üst üste yaşadığı başarısızlıklar nedeniyle daha karamsar ve mutsuz bir insan olmuştur. Ayrıca karısının ısrarları ve ergenlik çağındaki iki çocuğu- nun ondan karşılayamayacağı maddi taleplerde bulunmaları, bu mutsuzluğa tuz biber eker. Hawley, vicdanından taviz verip vermemek arasında kararsız kalacaktır.

“Steinbeck’ten sıradışı bir roman…
Bir zamanlar ailesine ait olan bakkal dükkânında artık bir tezgâhtar olarak çalışmak zorunda kalan Etan Allen Hawley, yıllar önce New England’da denizci olan zengin atalarının özlemlerini ve girişimci ruhunu yitirmiş biridir. Derken bir dizi sıradışı olay Ethan’ın hırsını kamçıladığı gibi, tüm vicdani tereddütlerini de bir yana atıp engebeli bir yola sapmasına neden olur…
Tüm yapıtları da dikkate alınarak Nobel Seçici Kurulu’nca “gerçeğin bağımsız yorumlayıcısı” diye selamlanan Steinbeck, bu romanda paranın, ahlak düşüklüğünün, açgözlülüğün, hırsın Amerikan toplumu üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin titiz ve sorgulayıcı üslubunu sürdürüyor.”
Tanıtım Yazısı

Kitabın Künyesi
Kaygılarımızın Kışı
John Steinbeck,
Çeviren: Leyla Özcengiz,
Remzi Kitabevi,
roman, 311 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir