Kelebekler Zamanı – Julia Alvarez

“Çocukken Karanlık Geçit diye bir oyunumuz vardı. Geceleyin bahçeye çıkıp kim en uzağa yürüyebilecek diye birbirimizle yarışırdık. Ben bu korkuluğu ya bir ya iki kez geçmişimdir. Ama Minerva alır başını giderdi; arkasından seslenir, geri dönsün diye yalvarırdık. Yine de, hatırlıyorum, o da bir anlığına tam burada durur, omuzlarını dikleştirir, kendini hazırlardı. Onun için de o kadar kolay olmadığını bilirdim.”

Hiçbiri için kolay değildi; ne ailesine düşkün örnek Katolik Patria, ne idealist Minerva, ne de en büyük sırdaşı olan tatlı, genç Mate için. Bunlar onlara uygun görülmüş sıfatlar, birbirlerinden böyle ayırt ediliyorlar. Ortak yönleriyse cesaretleri. Peki nereden gelir bu cesaretleri? Eh, çivi çakılana kadar çekice inanmaz derler…

Julia Alvarez, bize efsanevi Mirabal kardeşleri anlatmıyor. Kalemi bir fırça misali dört hayatın dört resmini çiziyor, yüceltmeye, öcüleştirmeye fırsat vermiyor. “Tiranımızı da aynı tanrılaştırma hevesi yaratmıştır” diyor Alvarez. İşte bu yüzden onun kelebekleri çorbasındaki şehriyeden korkuyor, yastığının altında Trujillo resmi saklıyor, geceleyin utandığı elleri meşgul olsun diye haçıyla uyuyor. Bu hikâye, kahramanların nasıl kahraman olduğunun hikâyesi…

Kelebekler zamanında – Merve İLHAN
(evrensel.net, 08 Kasım 2013)
Eserlerinde insan varlığının etnik ve cinsel engeller ötesindeki gerçeklerini gözler önüne sermesiyle tanınıyor Julia Alvorez ve bu gerçekleri tüm çıplaklığıyla kaleme aldığı ikinci romanı, Kelebekler Zamanında.
Bu kitap bir haykırış, büyük bir direnişi anlatıyor. Dominik Cumhuriyeti’nde 1940’lı yılların sonunda duyulmaya başlanan bu çığlık, 1960’lı yılına kadar direnişini sürdürür. Bu çığlık, hepimizin çığlığı ve bu direniş bütün kadınların direnişidir.
Romanın ana kahramanları dört kız kardeş ve bu dört kardeş de gençlik yıllarından yetişkinliklerine kadar hayatın en acımasız yüzleriyle karşı karşıya geldiklerinden, büyük de bir deneyim sahibi olmuşlardır ve bu dört kardeşin yaşamları kadar, yaşama vedaları da bir o kadar sıradışıdır. “Kelebekler’” adıyla bir efsaneye dönüşen bu kız kardeşler Mirabel Kardeşler’den başkası değildir.
Kelebekler Zamanında’yı okurken ülkenin zorba diktatörü Trijillo’ya karşı direnen ve karşılığında ölümle cezalandırılan üç kız kardeşin ve onların hayatta kalan diğer kız kardeşlerinin hikâyesine tanık oluyoruz.
Kendisi de Dominik Cumhuriyeti’nde doğan Julia Alvorez, romanında büyük bir ustalıkla hikayesini yansıtmaktadır. Zorbalığı, diktatörlüğü, yapılan haksızlıkları sorgularken diğer yandan da genç kızlığın en deli çağlarının fırtınalı denizlerinde açılır buluyoruz kendimizi.
Gerçek bir hikayenin, büyük bir yaratıcılıkla yeniden şekil aldığı bu roman acımasız olayların yanı sıra, yürekleri en derinden okşarcasına bir hissiyata kapılmamızı sağlayan bir roman olmak ile birlikte ABD’de yayınlandığında büyük yankı uyandıran eserden uyarlanan ve aynı adı taşıyan 2001 yapımı film de dünyada büyük ses getirdi.
25 Kasım; tek hayali okula gitmek olan kız çocuklarının kurşunlandığı, kadınların taşlanarak öldürüldüğü, dul kadınların yakıldığı gerçeklerini birkez daha hatırlamakla birlikte; kadınlara karşı yapılan cinsel taciz ve tecavüzün, ev içi şiddetin, kadınların ucuz iş gücüne hatta ücretsiz bir işe hapsolmasının, yoksullaştırılmasının günüdür.
25 Kasım; 1960’da Dominik Cumhuriyeti’nde faşist Trijillo Hükümet’ine karşı ezilenlerin verdiği bu büyük mücadelede sembol haline gelen Mirabel kardeşlerin tecavüz edilerek öldürüldüğü gündür.
Bugün, insanlık ayıbının ve utancının günüdür.
İşte bu yüzden; her yıl 25 Kasım’da, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü’nde” ellerimizi ve yüreklerimizi genç, yaşlı demeden birleştiriyor ve bu yangın küllerini savurana dek el ele, omuz omuza ve dimdik mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz ve de bu mücadeleye son nefesimizi verene dek devam edeceğiz.

Kitabın Künyesi
Kelebekler Zamanı
Julia Alvarez
Çeviri: Ege Candemir
Ayrıntı Yayınları
1.Baskı – 2017
Sayfa: 400

JULIA ALVAREZ
1960 yılında, on yaşındayken ailesiyle birlikte Dominik Cumhuriyeti’nden ayrılıp Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmiştir. Altı roman, üç kurmaca olmayan kitap, üç şiir kitabı yazmış; çocuk ve genç yetişkin edebiyatına on eser kazandırmıştır. Eserleri geniş çevrelerce bilinir. 2007 yılında Congressional Hispanic Caucus Institute’ten (Kongre Hispanik Birlik Enstitüsü) edebiyat dalında Latina Lider Ödülü’nü, 2002 yılında edebiyat dalında Hispanik Miras Ödülü’nü, 2000 yılında da Latina dergisinin Yılın Kadını ödülünü almıştır ve New York Halk Kütüphanesi’nin “The Hand of the Poet: Original Manuscripts by 100 Masters, From John Donne to Julia Alvarez” (Şairin Eli: John Donne’dan Julia Alvarez’e 100 Ustanın El Yazmaları) programına dahil olmuştur.
Şu an Middlebury Üniversitesi’nde konuk yazarlık yapan Alvarez, eşi Bill Eichner ile birlikte memleketi Dominik Cumhuriyeti’nde bir kahve çiftliği ve okuryazarlık merkezi olan Alta Gracia’yı kurmuştur. Kelebekler Zamanı, “National Endowment for the Arts” (Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sanat Vakfı) tarafından 2009 yılında vakfın Big Read programına uygun görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here