Kitap Kurtları İçin 4: Pirenin Yorganı, Karıncanın Rüyası Filiz Özdem

Filiz Özdem’den Çok Özel Bir “Hayvanlar Ansiklopedisi”:

Filiz Özdem çok özel bir “hayvanlar ansiklopedisi” yazıyor. Artık konu öyle bir yere dayandı ki sonu nereye varacak bilemiyorum. Karıncalar, arılar, pireler, akrepler, çekirgeler, örümcekler, sinekler, kelebekler. Kimi bizleri üzen, her şeyden bezdiren kimi de hayatımıza renk ve lezzet katan böcekler, olağanüstü yaratıklar…

İnsan kendini pek beğenmiş bir varlıktır, sözü ne kadar yerinde söylenmiş, hatta az bile söylenmiş. Kendini beğenmesi yetmiyormuş gibi yarattığı öykülerde dile gelen hayvanları, bitkileri de yeri geldikçe kendini beğenmişlik girdabına çekmekten geri kalmaz. Filiz Özdem’in kalemiyle dile gelen bilcümle hayvanat gerek ilk üç kitapta gerekse bu dördüncü kitapta (bilerek son demiyorum, devamı var çünkü) öyle allanp pullanıyor ki insanın onlara “hayvan” diyesi gelmiyor.
Karınca deyip geçmeyelim, balını afiyetle yerken arının bizim için ne anlama geldiğini öğrenip unutmayalım, bilmesek ve de hayatımızda yeri olmasa da pirenin küçümsenmemesi gerektiğini öğrenelim, akrep için düşündüklerimizi gözden geçirip onu daha yakından tanıyalım, çekirge deyince iyi sıçrayan ama bir iki derken sonunda yakayı ele veren bir zararlıyı akla getirmenin bu böceği tanımamıza yetmeyeceğini düşünelim, üstün meziyetlere sahip ve usta bir sanatçı olan örümceğin hiç de örümcek kafalı bir yaratık gibi düşünülmemesi gerektiğini kabul edelim, sinekler hakkında doğru bilgiler edinip vereceği zarardan kendimizi koruyalım ve rengine, uçuşuna, çiçekten çiçeğe konuşuna hayran olduğumuz kelebeğin ne kadar kısa yaşadığını ve bu kısa hayata bu kadar güzelliği nasıl sığdırdığını araştıralım diye yazılmış bu kitap.

Başından beri merak içinde okumalarımıza eşlik eden ressam Emine Bora’yı unutmamalı. Resim kadar onu sevimli ve güzel yapmak da önemlidir. Bu kitaplardaki resimlere baktıkça hayvanların insan özellikleri katılarak canlandırılmasındaki inceliği, güzelliği yazı ile birleştirmek gerektiği çıkıyor ortaya.

Ve bir şey daha var söylenmesi gereken: Böceklerin gizemi, biraz da bizim bilmediğimiz yanlarımız mı?
Sabri Koz
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Kitap Kurtları İçin 4: Pirenin Yorganı, Karıncanın Rüyası
Filiz Özdem
Yapı Kredi Yayınları / DOĞAN KARDEŞ / Çocuk Kitapları
9-12 Yaş
İstanbul, Haziran 2011, 1. Basım
112 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here