?Kitaplar Üzerine Bir Kitap? – Mehmet Özçataloğlu

?Kitap, yalnızca kendi özel yaşamlarımızda değil her yerde bütün bilginin ve bütün bilimlerin başlangıç noktasıdır. Ve insan hayatın bütününü ancak kitaplarla kurduğu içtenliğin yoğunluğu ölçüsünde derinliğine yaşayabilir. Çünkü sevgi dolu insan ancak kitabın görkemli yardımları sayesindedir ki dünyayı yalnızca kendi gözleriyle değil, bir mucize gibi, sayısız insanların ruhsal bakışlarıyla görebilir.?

Bundandır devlet yönetenlerin kitap yasaklamaları diyeceğim ama biliyoruz ki onlar kitap okumuyorlar. Bu yüzden bu duyguları bilmezler. Kitap sevmiyorlar; sevseler, okusalar yasak getirmezler kitaplara. O zaman neden yasaklıyorlar kitapları? Korkuyorlar. İnsanların aydınlanması onların iktidarlarını sallayacak çünkü. Onların iktidarlarını yok edecek.

Dünyada kitap yasaklayan, kitap yakan liderlere bir bakın. Savaşta, önce, işgal ettiği ülkenin kütüphanelerini yakan, yıkan liderlere bir bakın. Genel karakter özelliklerinin aynı olduğunu göreceksiniz. Ve gözlerindeki korkuyu da!

Kitap yakılması, yasaklanması söz konusu olduğunda akla ilk gelen isim Adolf Hitler sanırım. Peki, bizde yok muydu kitap yasaklayanlar, yaktıranlar, toprak altına gömmek zorunda bırakanlar. Dünyada kitap yasasının kabul edildiği yıl, ülkemizde düşünce ve sanat hayatı görülmemiş biçimde saldırıya uğramış. Kitaplar yasaklanmış, evlerden toplatılmış. Aydınlar, yazarlar, öğrenciler gözaltına alınmış. Dönem ise 12 Mart dönemi. Yani 70?li yılların hemen başı. Peki, 80?ler farklı mı olmuş? Hayır. Daha kötü baskılarla karşılaşılmış 80?lerde. Yıllar yılları kovalasa da izi silinmedi baskıcı dönemlerin. Geldik 2000?li yıllara. Darbe dönemleri bitti sözüm ona. Ama öyle bir şey yaşadık ki, darbecilerin bile aklına gelmedi böylesi. Gazeteci Ahmet Şık?ın basılmamış kitabı yasaklandı. Düşünce değil bir düşünme suçu olarak niteleyebileceğimiz bu suçu yüzünden hapis yattı. Anlayacağınız kitap yine sakıncalı, yine suçluydu. Kitap yine yalnızdı.

Kitapları yakan, yasaklayan liderler unutulmayacaklar, iyi birer insan olarak da anılmayacaklar muhakkak. Antal Szerb, şöyle demiş kitapta: ? ? Dünya küçük bir iyiliğe yakıcı bir biçimde gereksinme duyuyor ve kitapları seven insan kötü insan olamaz.?

?Yalnız Kitap? içinde barındırdığı yazar ve kitap sayısıyla hiç de yalnız gibi durmuyor aslında. Kitabın tarihçesi olmasa da tarihten günümüze kitapların ve yazarlarının başından geçenleri anlatıyor bize. Melih Cevdet Anday, ?kitapları toplasalar, yaksalar, hamura çevirseler, okuyanları izleseler yine okuyacağız, okumalıyız? diyor.

PEN Türkiye temsilciliği tarafından Mayıs ayının kitabı olarak seçilen ?Yalnız Kitap? Orhan Tüleylioğlu?nun titizlikle hazırladığı bir çalışma. Kitaplar üzerine yazılmış bir kitap.
Mademki kitaplar üzerine bir kitaptan, kitapların aydınlatma görevinden söz ediyoruz son söz aydınlanma yolunda mücadele ederken can veren Behçet Aysan?ın olsun: ?? fabrika düdükleri/can veren sesleriyle/yağmurda hep ıslak bu şehirde/ güz yoldaşın olsun derdim/eylülse arkadaşın/yağmuru/ve kitapları al yanına/bir de yüreğini sadece.?

Mehmet Özçataloğlu

*Yalnız Kitap, Orhan Tüleylioğlu, um.ag yayınları, Nisan 2014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here