?On Beş Yaşında Bir Kız ve Onun Kararsız Hayatı?

Kız çocukları genç kız olmayı sabırsızlıkla beklerken ergenliğin ilk dönemlerinde yaşadıkları hızlı değişiklerle beklenmedik farklı duyguların içine girerler. Düne kadar bebekleriyle oynayan bir kız çocuğu iken, bir genç kız olmanın zorluklarıyla yüzleşirler. Bunun yanında kendilerini ispat etmek de isterler. Bunu gerçekleştirirken de çeşitli hatalar yapabilirler. Çünkü karar verme konusunda çok da başarılı değillerdir.
?Şu Benim Kararsız Hayatım? adlı kitapta Brooklyn Pierce da on beş yaşında bir kız. Tüm yaşıtları gibi o da hatalar yapıyor. Fakat son yaptığı hata kendisine biraz pahalıya patlıyor. Annesi ve babası şehir dışındayken parti vermeye karar veren Brooklyn bir yangına neden oluyor. Bu yangının sonucunda da ?toplum hizmeti? cezası alıyor. Sonrasında ise kendi başına karar almamaya karar veriyor! Bu nedenle kendisine bir blog hesabı oluşturuyor ve hemen her konuda okurlarına fikir soruyor. Öyle ki İngilizce dersinde hazırlayacağı ödev için okuyacağı kitaba kadar? Hatta kiminle çıkacağına kadar okurlarının karar vermesini istiyor.
On beş yaşında olmak zordur bir kız için. Fiziksel değişimlerin yanında ruhsal çalkantılar, büyük olmakla küçük olmak arasındaki bir dönemde nasıl davranacağını bilememe ya da istediği gibi davranamama gibi sıkıntılar en başta gelir. Duygu ve davranışlardaki ani yükselişler, birden düşüşler, sebepsiz ağlamalar hep bu dönemde başlar ve görülür. Anne-babaya karşı gelme, özgürlük merakı, sigara ya da alkol deneme, ev içi kurallara karşı duruş, sabırsız olma durumu vs.
Brooklyn Pierce?da da açık bir şekilde görülebiliyor bunlar. Ve her zaman mutsuzluk hali? ?Anladım ki hayatta sizin seçemeyeceğiniz veya başkalarının seçemeyeceği şeyler de varmış, örneğin kime âşık olabileceğiniz gibi. Ve şimdi ise işler her zamankinden de berbat durumda.?
Sürekli bir olaylar zinciri, akıp giden bir serüvenin içinde bulacaksınız kendinizi. Brooklyn?in başına gelenleri merakla okuyacaksınız.
Blog yazmak, blog okumak bizim ülkemizde ne kadar yaygınlaştı bilemiyorum. Sosyal paylaşımın diğer türleri (facebook ve twitter gibi) daha yaygın sanırım. Fakat şu bir gerçek ki ilk gençlik dönemini yaşayan kızlar ve erkekler için dünyanın gerçekliği bu sanal düzlemde.
Kitabın yazarı Jessica Brody, on beş yaşındaki bir kızı anlattığı kitabında çok yerinde gözlemlerle çok doğru bir karakter oluşturmuş. Bir o kadar başarılı sayabileceğimiz diğer kişi de romanı dilimize çeviren Müge Yalçın?dır. Gerçekliği yok etmeden bunu başarmış. Ki bu da onun bu yaş dönemi hakkındaki yetkinliğini gösteriyor.
Ülkemiz genç kızları yaşadıkları olaylar açısından biraz başka yaşasalar da duygudaşlık açısından Brooklyn ile ortak nokta bulacaklardır. Brooklyn?de kendilerini göreceklerdir.

Mehmet Özçataloğlu

*Şu Benim Kararsız Hayatım, Jessica Brody, Remzi Kitabevi Yayınları, Nisan 2014.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here