?Kızlara ve Erkeklere Etkinlik Kitabı? – Mehmet Özçataloğlu

Eğitim konusu ülkemizde yap-boz tahtası olmaktan bir türlü kurtarılamadı. İktidar değişmemesine rağmen eğitim politikası sürekli değişiyor. Her kabine değişikliğinden sonra gelen bakan köklü değişikliklere gitti. Ne acıdır ki yapılan değişiklikler eğitime artı değer kazandıramadı. Sürekli bir kafa karışıklığı, endişeli öğretmenler, öğrenciler, veliler?
Eğitimdeki bu değişikliklerden biri de sanatsal derslerin haftalık programdaki saatlerininazaltılması ya da çıkarılması oldu. Resim, müzik, teknoloji-tasarım gibi estetik değerlerin kazandırıldığı dersler hiç sayıldı. Böylelikle çocukların içindeki yetenekleri ortaya çıkaracakları zaman ve ortam yok edildi. Aslında tüm bunlar Köy Enstitüsü ruhu yitirildiğinde oldu ama neyse?
Bütün bunları anlatmamın nedeni ise sözünü edeceğim iki kitaptır. Mavibulut Yayıncılık tarafından yayımlanan ?Meraklı Erkekler İçin/ Meraklı Kızlar İçin Etkinlik Kitabı.? Okullarda gerçekleştirmelerine olanak ve fırsat verilmeyen etkinlikleri evde ve doğada gerçekleştirmelerine yardımcı iki kitap.
Önce erkekler. Küçük kâşifler için uzun uzadıya ama bir o kadar da eğlenceli şekilde, serüven peşindeyken gerekenler anlatılmış. Doğada karşılaşabilecekleri böcek ve türlerini tanıtarak başlayan kitap, Bisiklet Güvenliği, Şifreli Mesajlaşma, Mors Alfabesi, Güneşten Korunma Yöntemleri, Arazide Ölçüm Yapmak, Yön Bulmak? diyerek devam ediyor. Aralarda etkinlik örnekleri, oyunlar, oyuncaklar. Peki, arazide başlarına bir iş gelir de yaralanırlarsa! İlk yardım teknikleri de hemen el altında. Bitmedi, küçük serüvenciler arazide değil de denizde heyecan ararlarsa? Birbirinden güzel, göz alıcı deniz kabukları ile karşılaşırlarsa. Öyle ya çeşit çeşit kabuk var, türlü türlü rengi var. Nasıl ayırt edilir ki? İpuçları bu kitapta. Küçük kâşifler arazide yılanla karşılaşırlarsa yılan zehirli mi, değil mi, nasıl anlaşılır, bu kitaptan öğreniyorlar.
Serüven peşinde koşmak güzel de ya evde bırakılan çiçekler! Evde nasıl yalnız kalırlar, nasıl bakılırlar, bu kitaptan öğrenilir. Araziye çıkıp da haritayı önlerine açtıklarında hangi yönden bakacaklarını, işaretlerin ne anlama geldiğini anlamazlarsa? Endişelenmeyin. ?Topografik Bir Haritayı Okumak? başlıklı bölümde yanıtları var.
Tek tek burada adını anamayacağım kadar çok başlıkta konu bu kitapta. Çocuklar bilgi yağmurunun altında kalacaklar. Fakat o kadar güzel ve eğlenceli yağıyor ki, şemsiye açmak istemeyeceklerdir.
Ha, unutmadan! Denize gidip de susuz kalırlarsa deniz suyundan içme suyunu elde etme yöntemini de bu kitaptan öğrenebilirler.
Peki ya kızlar! Öyle ya erkekler için anlatılanları kızların uygulaması, imkânsız olmasa da biraz zor görünüyor. Neyse ki onlar için de bir etkinlik kitabı var. Kızların etkinliklerine bakınca daha renkli, daha şekerli olduğu görülüyor. Çiçekler, takılar, boncuklar vs. renk renk. Resimlerden göz almanın mümkünü yok. Güzellik tavsiyeleri olmazsa, olur mu?
Koca bir eşarptan değişik modellerde elbiseler ya da şort, şalvar, pareo yapılabilir mi? Bu kitapta olmaz diye bir şey yok. Sihir numaraları, peri taçları, oyunlar, oyuncaklar? Prensesler için gereken pratik bilgiler de fazlasıyla bu kitapta.
Meraklı ve Becerikli Erkekler İçin/Kızlar İçin Etkinlik kitapları, çocuklar için hazırlanmış olsa da yetişkinler de çok şey öğrenecekler. Böylelikle çocukları ile keyifli zamanlar da geçirecekler. Bir başucu kitabı olur mu bilmiyorum ama el altında o kadar çok kalacak ki sanırım başucuna kaldırmaya fırsat olmayacak.

*Meraklı ve Becerikli Erkekler İçin Etkinlik Kitabı, Lecreux, Gallais ve Roux de Luze, Çeviren: Acar Erdoğan, Mavibulut Yayınları,
*Meraklı ve Becerikli Kızlar İçin Etkinlik Kitabı, , Lecreux, Gallais ve Roux de Luze, Çeviren: Sumru Ağıryürüyen, Mavibulut Yayınları.

Mehmet Özçataloğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here