Laserin Hikayesi : Bir Bilimcinin Maceraları – Charles H. Townes

laserin hikayesiBu kitap, laser hakkında bir popüler bilim kitabı olmaktan daha fazlası; yirminci yüzyılın en büyük keşiflerinden ve icatlarından birini yapan bir bilimcinin otobiyografisidir. 1964 yılında Nikolai Basov ve Alexander Prokhorov ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü alan Charles H. Townes’in hikâyesi, alışılmadık bir bilimsel kariyeri içeriyor. Laserin hikâyesini kendi hikâyesiyle birlikte anlatmayı özellikle tercih etmiş, bunun sebebi de artık çağımızda bilim ve teknolojinin gelişiminin, insan ilişkilerine ve karşılıklı etkileşimlere sıkı sıkıya bağlı olması.

Laser gibi önemli buluşların gerçekleştirilmesi, yalıtılmış fikirlerden değil bilimsel sosyal çevrelerden, meraktan, mücadeleden, bilmecelerden ve farklı pek çok kişinin etkileşiminden doğuyor. Hükümet, askerler ve dışişleri ile olan ilişkiler de hikâyenin önemli bir parçasını oluşturuyor, zira yirminci yüzyılla birlikte bilimciler bu tür ilişkilerde giderek daha çok yer almaya başlıyor.
Bu kitapta anlatılanlar, bilimsel fikirlerin nasıl ortaya çıktığını ve günümüzde bilimin nasıl yapıldığını göstermesi bakımından son derece önemli. Ayrıca kitabın Türkçe baskısının laserin keşfinin ellinci yılının kutlandığı bir yıla rastlaması da hoş bir tesadüf.

Kitabın Künyesi
Laserin Hikayesi : Bir Bilimcinin Maceraları
Yazar: Charles H. Townes
Yayıncı Boğaziçi Üniversitesi
04 / 2010
269 Sayfa
Tür: Popüler Bilim

Prof. Charles H. Townes (1915- ), lisansüstü derecesini 1936 Duke Üniversitesi’nden fizik dalında aldı. Doktorasını 1939’da California Teknoloji Enstitüsünde tamamladı. 1933-1947 yılları arasında Bell Telefon Laboratuvarları’nda araştırmacı olarak çalıştı. Sonraki yıllar başta Columbia Üniversitesi, MIT, California Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede ders verdi, yöneticilik yaptı ve çeşitli araştırma projeleri yürüttü. 1964 yılında fizik dalında Nobel Ödülü kazandı. Eserleri: “Infrared and Optical Masers,” (A. L. Schawlow ile birlikte) Physical Review, 1940 (1958); Making Waves, 1995; Microwave Spectroscopy, (A. L. Schawlow ile birlikte), 1955.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here