Mavi Defter – Emmanuil Kazakeviç

Mavi Defter, Lenin’in yaşamının kısa ama son derece hareketli bir kesitini anlatan belgesel bir romandır.
Rusya’nın en devrimci partisinin, Bolşevik Partisi’nin önderinin, yeraltına çekilme zorunda kaldığı Temmuz günlerindeki yaşamı.
Kazakeviç belgesel roman türünün başarılı bir örneğini oluşturan bu kitapta, 1917 Şubat Devrimi’nden sonra, her şeyin büyük bir hızla değiştiği o fırtınalı dönemde Lenin’in taktiklerini, uzakgörüşlülüğünü, çalışma tarzını, en zor anda gösterdiği soğukanlılık ve cesareti, yoldaşlarıyla ve sıradan emekçilerle ilişkilerini canlı bir şekilde anlatmaktadır.
3-4 Temmuz gösterilerinin ardından, gerici bir saldırı dönemi başlamıştır. Başta Pravda olmak üzere Bolşevik gazeteler kapatılmış, Bolşevik birlikler cepheye sürülmüş, birçok Bolşevik lider tutuklanmış, Lenin hakkında ise ‘Alman ajanlığı’ suçlamasıyla tutuklama kararı çıkartılmıştır. Devrim yenilmiş görünmektedir. Fakat bu sırada Lenin, saklandığı kulübeden bir yandan dikkatle izlediği gelişmeler hakkında yoldaşlarına görüşlerini iletmekte, bir yandan da ‘mavi bir defter’e tuttuğu notlarını getirterek, yaklaştığına inandığı devrimin teorik sorunları üzerine bir kitap (Devlet ve Devrim) yazmaktadır.
(Tanıtım Yazısı)

Kitabın Künyesi
Mavi Defter
Emmanuil Kazakeviç
Çeviren: Özlem Koşar
Evrensel Basım Yayın / Roman Dizisi
Baskı Tarihi: 1996
128 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here