Gözetlenen Toplum / Günlük Hayatı Kontrol Etmek – David Lyon

David Lyon’un gözetleme ve toplumsal denetim konusundaki ikinci kitabı olan “Gözetlenen Toplum” konu hakkında derinlemesine bilgiler sunuyor. Bizi izleyen “Gözler” konusunda okunması gereken bir araştırma.

Gözetlenen toplumların yükselişi, bütünüyle kaybolan bedenlerle ilgilidir. Bir şeyleri uzaktan gerçekleştirdiğimiz zaman, bedenler yok olur. Bir telefon açmak sesle iletişim kurmak anlamına gelir, ama e-posta gönderdiğimiz zaman, bu tip bir somutlaştırmanın izi bile kalmaz. Messengerlarda gülen yüzler gibi harf karakterleriyle belirlenmiş sembollerin, görülmeyen yüzün yerine geçmesi bu nedenledir.

Yirmi birinci yüzyılın gözetlenen toplumları, karmaşık bir iletişim ve bilgi teknolojisi iletişim ağına bağımlıdırlar. İletişim ağının kendisi görülemez, fakat video, uydu ve biometrik gözetlemenin dahil olduğu her çeşit izlemeyi destekler. İşleri İsrail’de olan Filistinli işçiler, her gün, Gazze Şeridi’nin sınırını geçerken, ellerini uygun bir smartcard sunmak amacıyla bir tarayıcının üzerinden geçirmek zorundadırlar. Tek parmak izi, Filistinli işçilerin İsrail’de çalışabilmek için uygun olup olmadığını belirler ve ayrıca işten sonra Gazze Şeridi’ne geri dönüp dönmediklerini kontrol eder.

Birden fazla kaynaktan aldıkları verileri birleştirerek potansiyel olarak aranan insanların listesini oluşturan veri eşleştirmesi, sadece kanun uygulamasıyla sınırlı değildir. Bu tam olarak, piyasadaki firmaların, reklam ve indirimlerle satın almaya yönelecek müşterileri belirlemelerine de izin veren tekniktir. Bir durumda “kategorisel şüphe”yi yaratan olay, bir başkasında, “kategorisel ayartma”ya olanak sağlayabilir.
(Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Gözetlenen Toplum / Günlük Hayatı Kontrol Etmek
Orjinal isim: Surveillance Society
David Lyon
Çeviri : Gözde Soykan
Yayıma Hazırlayan : Hakan Tanıttıran
Kapak Tasarımı : Murat Özel
Düzeltmen : Kıymet Yıldırımer
Kalkedon Yayıncılık / Eğitim ve Kültür Dizisi
İstanbul, 2006, 1. Basım
320 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here