Merhamet – Stefan Zweig

Katıldığı neşeli bir davette ilk kez gördüğü güzel Edith?i dansa kaldırmak isteyen genç teğmen Hofmiller, kızın narin bedeninin hıçkırıklarla sarsıldığını görünce donup kalır. Edith ve ailesi ile ilgili, o davetteki hemen herkesin bildiği ama toy teğmenin bilmediği bazı sırlar vardır.

Stefan Zweig?ın sürgün yıllarında kaleme aldığı son birkaç yapıtından biri olan Merhamet, yanlışlıkla başlayıp pişmanlıkla sona eren bir trajedi. Zweig, merhamet duygusunun yaratıcılığı ve yok ediciliği üzerine düşünmeye çağırıyor okurlarını. Çünkü bu dünyada ?vicdan hatırladıkça, hiçbir suç unutulmaz?.

Yordam Kitap, Avrupa?nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig?ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salâh Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle…

Kitabın Künyesi
Merhamet
Stefan ZWEIG
Çeviri: Deniz BANOĞLU
Yordam Kitap
1. Baskı, Şubat 2013,
Sayfa Sayısı : 400

Stefan ZWEIG
20. yüzyılın önde gelen edebiyatçılarındandır. Avusturyalı zengin bir ailenin çocuğudur. 1904 yılında felsefe doktoru olarak Viyana Üniversitesi’ni bitirdi. Birinci Dünya Savaşı çıkınca savaş arşivinde çalışmaya başladı. Savaşın sonlarına doğru İsviçre’ye geçti. İsviçre dönüşü Salzburg’a yerleşti. 1938 yılında Hitler’in Avusturya’yı işgal etmesi ve İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine Birleşik Amerika’ya geçti, sonunda Brezilya’nın Petropolis kentine yerleşti. Kısa süre sonra karısı Charlotte Altmann’la birlikte hayatına son verdi. Şiir, deneme, oyun, öykü gibi çeşitli türlerde yetkin ürünler vermiş olan yazar, özellikle düşsel ve tarihsel karakterler üzerine yazdığı eserlerle tanınır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here