Nyarlathotep – H.P Lovecraft “ölmekte olan bir toplumda, karışık çaresizlik ve meydan okuma hisleri”

Korku ve gizem dolu öyküleriyle tanınan Howard Phillips Love- craft’ın altı öyküden oluşan Nyarlathotep adlı seçkisi yazarın üslubunun ve hayal gücünün çok iyi örneklerini içeriyor: Tekinsiz, tarihsel gerçeklerle kurmacanın birbirine karıştığı “Evdeki Resim”, beklenmedik sonuyla okuru irkilten “Korkunç Yaşlı Adam”, yazarın külliyatı içinde mizah duygusuyla öne çıkan “Yüzyılı Sonlandıran Dövüş”, ürpertici bir mezarlık öyküsü olan “Mahzende”, şiirsel rüya anlatısı “Nyarlathotep” ve karanlık bir zihnin derinliklerine dalan kısa ama çarpıcı “Hafıza”.


Nyarlathotep”, H. P. Lovecraft’ın düzyazı şiiridir. 1920’de yazılmıştır ve ilk olarak The United Amateur’in o yılın Kasım sayısında yayınlanmıştır. Şiirin kendisi, insan uygarlığının düşüşte kasvetli bir görünümüdür ve ölmekte olan bir toplumda karışık çaresizlik ve meydan okuma hislerini araştırmaktadır.


KÜNYE
Nyarlathotep
H.P Lovecraft
Can Yayınları
Çevirmen : Betül Kadıoğlu
Dizi : Kısa Klasikler
Tür : Öykü
Sayfa Sayısı : 56
Baskı Bilgileri : 1.Baskı Şubat 2020


H.P. LOVECRAFT, 1890’da ABD’de Rhode Island’da doğdu. Psikosomatik hastalıkları dolayısıyla sekiz yaşına kadar okula gitmeyen Lovecraft, okula başladığı ilk sene tekrar ara verdi, dört yıl sonra Hope Street Lisesi’ne devam etti. 1908’de liseden mezun olmadan hemen önce bir sinir krizi geçirdi ve diplomasını alamadı. Astronomi eğitimi görmek istediği Brown Üniversitesi’ne gidememek onun için çok uzun süre bir depresyon ve utanç kaynağı oldu. 1908-1913 yılları arasında edebî ilgisi şiire yöneldi, birçok şiir yazdı. 1917 yılında ilk bilimkurgu ve polisiye öykülerini yazmaya başladı.Yazar olarak en verimli dönemini meşhur kısa öyküsü Charles Dexter Ward Vakası ve Deliliğin Dağlarında’yı yazdığı Rhode Island’a döndükten sonra yaşadı. En üretken olduğu bu yıllarda iyice yoksullaşan yazar hayatta kalan teyzesiyle küçük bir pansiyona taşınmak zorunda kaldı. Ölümsüzleştiği eseri Cthulhu’nun Çağrısı’nı 1926’da kaleme aldı.Yüksek bir hayal gücü ve üstün bir tasvir yeteneğinin gotik edebiyatın doruklarına taşıdığı yazar 1937’de kanserden öldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here