Osmanlının Kanlı Tarihi – İsmail Metin

  Osmanlının Kanlı Tarihi adlı bu kitapta Osmanlının taht kavgalarını, kardeş katlini, beşikteki bebeklerden, hamile kadınlara kadar insanların nasıl acımasızca ve insani duygulardan yoksun katledildiklerini ibretle okuyacaksınız. Yazarın uzun ve titiz çalışması sonucu ortaya çıkan, Osmanlının arka bahçesine projektör tutan bu çalışma uzun süre gündemden düşmeyecektir.
  Ayrıca kitapta Osmanlı’da uygulanan işkence yöntemlerini de bulacaksınız: padişah önünde öldürme, padişaha kelle gönderme, kelleden piramit yapma, fetvalarla adam öldürme, kazığa vurularak öldürme, kol ve ayaklar kırılarak öldürme, ata bağlanıp parçalayarak öldürme, çengele asarak öldürme, çarmıha gererek öldürme, vücudu parçalara ayırarak öldürme, cinsel organı demirle dağlayarak öldürme, derisi yüzülerek öldürme, ağızından kurşun akıtarak öldürme…

  Osmanlı’da Taht Kavgaları
  Osman Bey, amcası Dündar Bey’i kendi elleri ile boğdu. I. Murat, kendi öz oğlu Savcı Bey’i katletti. Yıldırım Bayezid, on kardeşini birden taht için öldürttü. Çelebi Mehmet, kardeşi İsa’yı öldürttü. II. Murat, kardeşi Mustafa’yı öldürmekle yetinmedi, diğer kardeşlerinin gözünede mil çektirdi. II. Murat, amcası Mustafa’yı saltanatı için Edirne surlarına astırdı. Fatih, kundaktaki kardeşi Ahmet’i saltanatı için boğdurttu. II. Bayezid, İtalya’ya kaçan kardeşi Cem’i ve oğullarını öldürttü. Yavuz, saltanatı için tüm akrabalarını öldürttü. Kanuni, öz oğlu Mustafa’nın öldürülmesini seyretti. Kanuni, oğullarından başka dört torununu da öldürttü. III. Murat, tahta çıkar çıkmaz beş kardeşini birden öldürttü. III. Mehmet, saltanatı için ondokuz erkek kardeşini katletti. II. Osman, kardeşi Şehzade Mehmet’i öldürttü. IV. Murat, taht için üç kardeşini birden öldürttü. II. Mahmut, IV. Mustafa’yı öldürdü. II. Bayezid’i, oğlu Yavuz Sultan Selim öldürttü. II. Selim, hamamda kadınlarla alem yaparken öldü. I. Mustafa, uzun hapislik hayatından sonra öldürüldü. II. Osman Yedikule zindanında öldürüldü. Sultan İbrahim, sarayıında öldürüldü. Sultan II. Ahmet zehirletilerek öldürüldü. III. Selim, sarayda kılıçla parçalanarak öldürüldü. Yavuz, Yunus Paşa’yı atı üstünde kılıcıyla öldürdü. Yavuz, Derviş Paşa’yı önce boğdurdu, sonra kendi elleriyle kellesini kesti. III. Selim, sadrazam Dukak’ın oğlu Ahmet Paşa’yı, kendi elleriyle hançerleyerek öldürdü.

  Kitabın Künyesi
  Osmanlının Kanlı Tarihi,
  İsmail Metin,
  Parşömen Yayınları,
  Basım Tarihi : 06 – 2010
  Sayfa Sayısı : 344

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here