Prag’da görülmesi gereken 4 harika müze

Çek Cumhuriyeti’nin Vltava nehrinin ortasından geçtiği başkenti onlarca galeri ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

1- Kafka Müzesi
Prag denilince hepimizin içinde derin bir burukluk bırakan Franz Kafka’nın adına bir müze olmasaydı resmin bir kısmı yarım kalırdı.

Vltava nehri üzerindeki tarihi Charles köprüsünün kuleleri altından geçtikten sonra kendinizi bir anda şehrin çok daha eski, küçük binalarla dolu diğer parçasında bulacaksınız.

Müzenin, Kafka’nın “pençeleri olan bir anne” olarak tanımladığı Prag’ın keşmekeşinden uzak bu bölgede yer alması da oldukça manidar. Nehir kıyısında yaşayan kazların bir kaç metre uzağındaki müzeye yaklaştıkça zamanın geri sarıldığını hissediyorsunuz.

Kapıdan içeri girdiğinizde kapı gıcırtıları ve buğulu bir ses sizi karşılıyor. Yanıbaşınızda bir anda beliriveren üç boyutlu eski Prag görüntüleri, Kafka’nın çocukluğunun geçtiği sokakların, babasının şirketinin fotoğrafları, Milena ve diğer nişanlılarının insanı içine içine çeken yüzleri garip bir his uyandırıyor.

O anda tüm bu karanlık atmosfere, Smetana’nın Vltava nehri için bestelediği Moldau’nun ezgileri yayılıyor. Eski arşiv dolapları, ahizeyi kaldırdığınızda Kafka’nın eserlerinden parçaları dinleyebildiğiniz ofis telefonları, Kafka’nın kendi el yazısından Çekçe ve Almanca yazılmış zam talebi ve hastalık izni dilekçeleri de müzenin diğer etkili parçalarını oluşturuyor.

2- Yahudi Müzesi
En etkileyicilerinden birisi köprünün diğer ayağına yakın tarihi Yahudi Mahallesinde yer alan Yahudi Müzesi.

Müze eski Yahudi mezarlığı, meşhur İspanyol Sinagogu gibi tarihi yapıları bünyesinde barındırıyor. 1906 yılında kurulan müze Avrupa’daki en eski Yahudi müzelerinden biri olarak biliniyor.

Yalnızca Çekya değil tüm Avrupa’nın Yahudi tarihini deneyimleyebileceğiniz müzede 40 bin nesne ve 100 bin kitabı kapsayan Judaica koleksiyonu gibi bir çok farklı koleksiyon bulunuyor.

2. Dünya Savaşı sırasında 80 bin Prag Yahudisi savaş kurbanı oldukları için Naziler tarafından ellerinden alınan mallar üzerinde hak sahibi kimse kalmamıştı. Bu nedenle binlerce nesne şu anda müzede sergileniyor.

3- Komünizm Müzesi
Bir başka etkileyici müze bir orta ve doğu Avrupa klasiği komünizmi tema alan Komünizm Müzesi.
Müzede yalnızca askeri temsiller bulunmuyor, komünizm döneminin günlük hayatı, sanatı, sporu, medya propagandası da temsil ediliyor. Müze Savarin Sarayı içinde yer alıyor.

4- Apple Müzesi
Prag’ın bahsedeceğimiz son müzesi 1970’li yıllardan beri hayatımıza giren tüm Apple ürünlerinin sergilendiği Apple Müzesi.
Turizm enformasyon bürosundaki kadının “bu müze neden Prag’da hala anlayabilmiş değilim” dediği müze dünyadaki en geniş Apple ürünleri koleksiyonuna sahip.

Bu belki de Çek halkının yeni teknolojilere olan merakından ileri geliyor olabilir.
Müzede ilk Apple bilgisayarın Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından Jobs’un ailesinin garajında nasıl üretildiği, Apple ailesinin nasıl büyüdüğü, dünyada nasıl bir devrime yol açtığını görebilmek mümkün.

Aynı zamanda müzenin içinde bir vegan kafe de yer alıyor. Müzenin karının hayır kurumlarına bağışlandığını da belirtelim.

Alp Cenk Arslan
30.03.2017 cnnturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here