Sabahattin Ali´den Bir Namus Cinayeti Romanı – Süleyman Deveci

1903 yılında Aydın’da Kuyucak isimli bir köyü eşkiyalar basarlar. Bir karıkocayı öldürürler ve Yusuf isimli küçük bir çocuğu yetim bırakırlar. Ertesi gün olay mahaline ilgililerle birlikte ulaşan Kaymakam Salâhattin Bey yaptığı incelemelerden sonra öldürülen Etem Ağa’nın artık yetim oğlu Yusuf’u, çocuğu da ikna ederek yanına evlatlık olarak alır.

Kaymakam Salâhattin Bey’in eşi Şahinde Hanım tabi bu durumdan hiçte memnun kalmaz. Çocuğa onun yanında dahi, kızdığı anlarda ?köylü piçi? demekten çekinmez. Ailenin bir de Muazzez isimli kızı vardır.

Yusuf on yaşlarındayken okula başlar. Kısa bir süre sonra da okumayı öğrendikten sonra okulu bırakır. Şahinde Hanım ile Salâhattin Bey’in geçimsizlikleri, tartışıp, atışmaları Yusuf’un bu kararı almasında etkili olur.

Yusuf sokağa takılır, mahallelinin üzerinde hükümranlık kurmasına izin vermez. İhtiyaç gördüğü yerde yumruklarını konuşturmaktan sakınmaz.

Yusuf’un dünyasında iki önemli kişi vardır, üvey kardeşi, koruyup kolladığı Muazzez ile arkadaşı Kâzım. Kâzım hem okula gitmektedir hem de babası Alanyalı Rüştü Efendi’ye manifaturacı dükkanında yardımcı olur.

Aradan altı yıl geçer. Kuyucaklı Yusuf onaltı yaşında genç bir delikanlı olur. Muazzez on yaşına girer ve Terzi Mürüvet hanım’dan aldığı ut derslerini Ysusuf’un kararı doğrultusunda bırakır. Yusuf’un sözü evde geçer, o babalığı Salâhattin Bey’den daha otoriterdir.

Yusuf bir bayram gezisinde kardeşi Muazzez’e elle sarkıntılık yapan zengin züppesi Şakir’i milletin önünde döver, aşağılar. Şakir ve şurekası serseri tiplerdirler, hovardadırler. Şehirde ailelerinin gücü sayesinde nüfuzludurlar.

Bir süre sonra Yusuf’un etrafındaki tanıdık, ahbap sayısı azalmış, herkes Şakir ve arkadaşlarının yanlarında saf tutmuşlardır fazla sürmez Şakir’in babası Hilmi bey Muazzez’i istemeye görücülüğe gelir. Anne Şahinde Hanım bu evliliğe razı, baba Salâhattin Bey şiddetle karşıdır.

Bu arada Yusuf kimsesiz bir ana ile kızına sahip çıktığı için hunharca bir saldırıya uğrar. Bıçaklanarak yaralanan Yusuf onbeş yirmi gün yatağa düşer. Muazzez’in istendiğini öğrenen Yusuf küplere biner. Muazzez kolundaki bilezikleri çıkarıp atar. Şakir herkesin içinde Yusuf’tan yediği yumruğun intikamını almak için Muazzez’le evlenmek istemektedir. Böylece Yusuf’a anlayacağı dilden karşılık verecek canını acıtacaktır.

İlk defa 1937 yılında yayınlanan roman edebiyatımızın önemli klasiklerinden biridir. Dönemi inceleyenlerin, toplumsal gerçekçi dev edebiyatçımız Sabahattin Ali ile tanışanların görmezden gelemeyecekleri ?Kuyucaklı Yusuf? bir köşetaşı romanıdır. Tuttuğu yeri anlamak isteyenlerin heyecanla okuyacakları enfes bir edebi tatdır.

Süleyman Deveci
www.criticus.eu

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here