Sabahattin Ali’nin Gorki’den etkilenmesi

sabahattin_aliGORKİ, MAKSİM (Aleksey Maksimoviç Peşkov) ( 1868- 1936) Sosyalist gerçekçi edebiyatın öncüsü sayılan Rus yazar. Yücel dergisinin 1935 tarihli 8. sayısında kendisiyle yapılan bir söyleşide, “Sovyet ve Amerikan muharrirleri arasında severek okuduğum romancılar vardır” diyen Sabahattin Ali, aynı derginin 19. sayısında yapılan bir ankete verdiği cevapta tekrar tekrar okuduğu kitapları sayarken ilk sıraya Gorki’nin Klim Samgin’ini yerleştirmiştir.

Sabahattin Ali’nin hikâyelerinde Gorki’den etkilendiği sıkça dile getirilmiş; bu nedenle kendisine “Türkiye’nin Gorkisi” denmiştir. Sabahattin Değirmen’in yayımlanmasından hemen sonra Ayşe Sıtkı İlhan’a gönderdiği 15 Nisan 1935 tarihli mektupta bu konuya açıklık getirmektedir: “Gorki’yi pek fazla okumuş değilim, onun `Makaçodra’ isimli hikâyesine benim ‘Değirmen’ hikâyesini benzetmişler, varit gördüm çünkü `Değirmen’i yazmadan bir ay kadar evvel okumuştum Gorki’ninkini.”

Kaynak: A’dan Z’ye Sabahattin Ali, Hazırlayan: Sevengül Sönmez
YKY, 243 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Anlatı
Ömrü boyunca fotoğraf vermeye karşı olan şair, çevirmen, grafik ustası

Cemal Süreya’nın “Şık Derviş” olarak tanımladığı şair, çevirmen, grafik ustası Sait Maden, henüz 19 yaşındadır. Varlık dergisinin 1950 yılında açtığı...

Kapat