Salman Rushdie: Dinler de eleştiriyi hak eder

Şeytan Ayetleri romanının yayımlanmasının ardından, yirmi altı yıl önce hakkında ölüm fetvası çıkarılan Salman Rushdie, Charlie Hebdo’nun yanında olduğunu duyurdu: “Her fikir gibi dinler de eleştirimizi ve korkusuz saygısızlığımızı hak ediyor.”

Her fırsatta diğer dinleri dışlayan köktendinciliği savaşın kaçınılmaz nedeni olarak gören ve bağnaz öfkeye karşı entelektüel özgürlüğü savunan yazar Salman Rushdie, Charlie Hebdo baskınının ardından konuştu:

“Dine saygı mefhumunu ‘dinden korku’nun vesilesi haline getirdiler” diyen Rushdie, “Her fikir gibi dinler de bizim eleştirimizi, hicvimizi ve evet korkusuz saygısızlığımızı hak ediyor” vurgusu yaptı.

Rushdie, “Tiranlığa, riyakârlığa ve aptallığa karşı hepimizin her zaman özgürlüğün gücü olan mizah sanatının yanında olmamız gerekiyor. Charlie Hebdo’nun yanındayım” ifadelerini kullandı.

“Tövbe etse de öldürün!”
Yirmi altı yıl önce Şeytan Ayetleri romanının yayımlanmasının ardından hakkında İran dini lideri Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvası çıkarılan Salman Rushdie’nin üzerindeki kara bulutlar aralanmış değil. İranlı din adamı Ahmet Khatami, geçtiğimiz yıl verdiği bir hutbede, Rushdie tövbe dahi etse fetvanın geçerliliğini koruduğunu belirterek, yazarı öldürecek Müslümana vaat edilen ödülü 500 bin dolar artırdı. Dolayısıyla ödül 4 milyon dolara yükseldi.

(08.01.2015, http://kitap.radikal.com.tr/)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here