‘Ölüm listesi’nde 3 karikatürist daha var

El Kaide propagandası yapan Inspire dergisinin 2013 Mayıs’ında yayınladığı “ölüm listesi”nde 3 karikatürist vardı. Dünkü saldırıda öldürülen Charlie Hebdo editörü Stephane Charbonnier’in de El Kaide’nin ölüm listesinde olduğu iddia ediliyordu.

El Kaide’nin İngilizce olarak yayınlanan dergisi Inspire dergisi, 2013 Mayıs’ında “Wanted: Dead or Alive” (Aranıyor: Ölü ya da Diri) başlıklı bir liste yayınlandı. Dünkü saldırıda hayatını kaybeden Stephane Charbonnier’inde olduğu listede, Charbonnier dışında 3 karikatürist daha yer alıyor.

MEMRI (Ortadoğu Medya Araştırmaları Enstitüsü) tarafından internete konan dijital kopyanın onuncu sayfasında yer alan listede, İslam peygamberi Muhammed’in karikatürünü çizdikleri için daha önce uğradıkları saldırılardan kurtulan karikatüristler Kurt Westergaard ve Lars Vilks yer aldı. El Kaide’nin hedef gösterdiği isimler arasındaki bir diğer karikatürist de Molly Norris’ti. Norris, 2010 yılında Southpark’ın Muhammed temalı bölümünün sansüre uğramasının ardından düzenlenen “Everybody Draw Mohammed Day” (Herkes Muhammed’i Çiziyor Günü) etkinliğine katılmıştı.

El Kaide tarafından yayınlanan listede karikatüristlerin yanı sıra, yazar Salman Rüşdi de bulunuyor. Hint asıllı Britanyalı yazar hakkında, Şeytan Ayetleri kitabını yazmasının ardından Humeyni tarafından ölüm fetvası verilmişti.
(http://haber.sol.org.tr/, 08 Ocak 2015)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here