Silahlara Veda – Ernest Hemingway

Ernest Hemingway için savaş, çok önemli bir konudur. Hemingway savaşı; yaşayarak yazar romanlarında, öykülerinde; savaşın, o, inanılması güç öldürücü koşullarını okuyucusuna da yaşatır. Savaşın insanlar üzerindeki yozlaştırıcı etkisi, ordunun çözülüşü, umut ve umutsuzluk, acı ve sevinç, hiç bir yapıtta böylesine yalın bir sarsıcılıkla anlatılmamıştır.
Silahlara Veda (A Farewell to Arms), Hemingway’in en önemli romanlarından biridir. Silahlara Veda’da sıcak savaşın ortasında iki genç insan hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşarlar; bütün zorlukları aşarlar sevgileriyle.. Bir yanda insanı yok eden savaş, bir yanda insanı insan yapan sevgi… yaşama sevinci… bu çelişkili yaşam içinde bu iki insanı çeke sürükleye götüren olaylar… romanı en güzel savaş romanlarından biri yapan bir sonuç.
Hemingway, Silahlara Veda’da olağanüstü gözlemleri ve yazın tekniğiyle başarının doruğuna ulaşır, ününe ün katar Başka savaş romanları da yazan Hemingway, yazarken yalnız savaşı anlatmakla kalmaz, kendi dünya görüşü doğrultusunda savaşın insan yaşamına olan bütün olumsuz etkilerini de vurgular, kitaplarında.
Silahlara Veda, Hemingway Bütün Eserleri dizisinde önemli yer tutacak, ilgi ve beğeniyle okunacak bir başyapıt.
Hiçbir zaman çok iyimser bir yazar olmamış olan Hemingway’in açık sözlülüğü ve az sözcükle çok şey anlatma ustalığı 30 yaşlarında yazdığı bu duygulu öyküde kendini açıkça gösteriyor.

Kitabın Künyesi
Silahlara Veda
Ernest Hemingway
Cem Yayınları
Çeviren: Ender Gürol
Baskı Tarihi: 1999
263 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here