Spinoza’yı Anlamak – Hadi Rizk

17. yüzyıl felsefesinin önde gelen düşünürlerinden Spinoza, dönemin Hıristiyan Avrupa’sında Yahudilerin yaşadığı sıkıntılara karşıt Altın Yüzyıl’ını yaşayan Amsterdam’daki refah ve özgürlük ortamında sonradan cemaatten dışlanmasına sebep olacak fikirlerini dile getirmeye başlar. Düşüncelerini Descartes okumalarıyla geliştirip onlara cevaben yazdığı metinlerle kendi konumunu belirler, batıl inançlar ve yanılsamaları saf dışı bırakan bir sistem oluşturur.
Spinoza’yı Anlamak, sonsuzun yapıları ve deneyimin gerilimi gibi konuları ele alırken, gerçeğin tamlığı, tözün nedenselliği gibi Spinoza etiğinin temel kavramlarını açıklıyor. Bu kavramlardan faydalanarak birey, doğa yasası, toplumsal sözleşme, politik iktidar, ortak hak, rasyonel arzu gibi evrensel kavramları tartışıyor.

Hadi Rizk’in bu çalışması, Spinoza’nın Ethica, Tractatus Theologico Politicus ve Tractatus Politicus gibi eserlerinin temelini oluşturan kavramları sistematik bir yapı çerçevesinde irdeleyerek, Spinoza’yı anlamak isteyenlere bir başlangıç kaynağı oluşturuyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız

Kitabın Künyesi
Spinoza’yı Anlamak
Hadi Rizk
Çevirmen:Işık Ergüden
İletişim Yayınevi / Başvuru Dizisi
Aralık 2012
284 sayfa

Hadi Rizk; 1954, Beyrut doğumlu. Felsefe öğretmenliğinin yanı sıra, ?Collège international de philosophie? üyesidir ve felsefe doktorası yapmıştır. Başlıca eserleri: Comprendre Sartre (2011) ve Spinoza: L?expérience et l?infini (2012).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here