“Taksim Meydanı’nda Tarih Yapılıyor!”

Yordam Kitap tarafından basılan Marksist Dünya Tarihi, Gezi’nin 1. Yıldönümünde çıkıyor!
Neil Faulkner, çeviri süreci başlamış olan kitaba Gezi isyanının sıcak ortamında bir önsöz yazdı. İşte o önsözden tadımlık pasajlar:

“Britanya?dan olayların seyrini izlerken Taksim Meydanı ilham verici gözüküyordu. Uykusundan silkinen halk kitleleri işte yeniden tarih sahnesine dönüyordu. İşte ?çoğunluk? bir kez daha ?azınlık? karşısında ayağa kalkıyordu. Eski katılıklar yine çözülüp akışkan ve hareketli hâle geliyordu. Burada tarih yapılıyordu.

Taksim Ayaklanması başlamadan önce Marksist Dünya Tarihi?nin Türkçeye çevrilmesine karar vermiştik. Sanırım zamanlaması manidar oldu. Bu kitabın, Türkiye?de giderek daha fazla sayıda insanın harekete geçmesine ufak da olsa bir katkısı olacağını umut ediyorum. Çünkü amacı budur. Amacım tarihin önceden belirlenmiş sonuçları olmayan, açık uçlu bir süreç olduğunu; yaptıklarımızla onu tekrar tekrar şekillendirdiğimizi; keza olumsal bir süreç olduğunu, öyle ki bir karabasan gibi üstümüze çöken neoliberal düzenin büyük krizinin, bundan önceki kapitalist krizler gibi faşizmle ve savaşla sonlanmasının gerekmeyip aksine toplumsal dönüşümle sonuçlanabileceğini göstermekti.
Kısacası, tarihten çıkarılacak en önemli ders, yaptıklarımızın önemli olduğudur. Eğer önümüzdeki yıllarda ve on yıllarda aramızdan yeterli sayıda insan beraber hareket ederse, finans kapitalin iktidarına son vermek, yoksullukla şiddeti dünya üzerinden silmek, polis iktidarının yerine demokrasiyi geçirmek ve gezegenimizi çevresel bir felaketten kurtarmak için ihtiyacımız olan devrimi gerçekleştirebiliriz. Eğer istersek geleceğimizi şekillendirmek bizim elimizdedir.”
Tuncel Öncel’in çevirisiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here