Tepedeki Ev (La casa in collina) – Cesare Pavese

İtalyan edebiyatının en önemli adlarından biri olan Cesare Pavese romanlarında ve şiirlerinde çağdaş dünya sorunlarına, bu sorunları yaşayan insanların yazgılarına eğilmiş genç bir yazardı. Daha kırk iki yaşındayken 1950 yılında intihar ederek yaşamına son veren Pavese, Tepedeki Evi yaşamının son yıllarında kaleme almıştır.

İkinci Dünya Savaşı’nın bitimine yakın bir dönemde, faşistlere karşı yürütülen iç savaş sırasında kentten kaçıp uzaklara, çocukluğunun geçtiği yerlere giden öğretmen Corrado, geçmişte kısa süreli bir ilişki yaşadığı kadınla karşılaşır. Yaşadığı dönemin katı gerçeğinden ve belirsiz bir gelecekten kaçarken, savaşın acımasızlığından, anlamsızlığından derinden etkilenir, Savaş bir gün biterse, der, şunu sormalıyız kendimize: Peki ya ölenleri ne yapacağız? Neden öldüler?

Tepedeki Ev (La casa in collina)
Yazar: Cesare Pavese
Yayınevi: Can Yayınları
Çeviren: Eren Cendey
Sayfa sayısı: 200
Yayın tarihi: 1995

Cesare Pavese’nin Hayatı
(9 Eylül 1908 ? 27 Ağustos 1950) İtalyan şair, romancı, çevirmen ve eleştirmen.

Cesare Pavese, ailesinin yazlarını geçirdiği Torino’nun Santa Stefano Belbo köyünde bir memur çocuğu olarak doğdu. Torino Üniversitesi’nde edebiyat okudu. İngiliz ve Amerikan edebiyatına ilgi duydu; bitirme tezini Walt Whitman şiirleri üzerine yazdı. Öğrenimini bitirdikten sonra orta öğrenimini tamamladığı eski okulu Liceo d’Azaglio’da edebiyat ve dil dersleri verdi. Bu dönemde İngiliz ve Amerikan yazarları ile ilgili yazıları La Cultura dergisinde yayınlandı. Daha sonra bir arkadaşının kurduğu Einaudi Yayınevi’nde çalışmaya başladı. 1935’te anti-faşist çalışmaları nedeniyle tutuklandı, 1936’da serbest bırakıldı. Brancaleone Hapishanesi’ndeki bir yılından esinlenerek Carcera (Hapis) romanını yazdı. 1950’de Yalnız Kadınlar Arasında romanı ile İtalya’nın önemli edebiyat ödüllerinden Strega Ödülü’nü aldı. Gene aynı yıl Torino’daki bir otel odasında uyku hapı alarak intihar etti.

Eserleri

* Yaşama Uğraşı /günlük (1935-1950)
* Ağustosta Tatil /öyküler
* Ay Ve Şenlik Ateşleri /roman
* Güzel Yaz /roman
* Leuko İle Söyleşiler /deneme
* Senin Köylerin /roman
* Tepedeki Ev /roman
* Tepelerdeki Şeytan /roman
* Yalnız Kadınlar Arasında /roman
* Yoldaş /roman

Cesare Pavase’nin Özlü Sözleri
* Hiçbir kadın bir adamla parası için evlenmez . Kadınlar bir milyonerle evlenmeden önce ona aşık olacak kadar akıllıdır.
* Kendimi yalnız bırakmamak için bütün gece aynanın karşısında oturdum
* Kadınlar kendilerini guçsüz olana bir idol, güçlü olana bir eşya gibi sunarlar.
* Sıkılgan katillerdir intihar edenler. sadizm yerine mazohizm.
* Gerçeklik insanın şu ya da bu şekilde içinde bir bitki gibi yaşayacağı bir zindandır.
* Yaşama sanatı, sevdiklerimize onlarla birlikte olmaktan ne büyük bir zevk duyduğumuzu göstermemekten başka bir şey değildir. bunu başaramadık mı, bırakıp giderler bizi.
* Birisine iyilik etmeye çalış. Çok geçmeden onun hoşnutlukla parlayan yüzünden nasıl tiksindiğini göreceksin.
* Günleri değil, anları hatırlarız.
* Hayat, yaşantı aramak değil, kendimizi aramaktır.
* İnsan kendini bir kadına duyduğu aşk yüzünden öldürmez. Aşk bizi tüm çıplaklığımız, sefilliğimiz, düşkunlüğümüz ve hiçliğimizle açığa vurduğu için öldürür.
* Tiksiniyorum bütün bunlardan sözler değil, eylem artık yazmayacağım. Son sözleri
* Yaşanacak bir yaşam vardır. Binilecek bisikletler var, yürünecek yaya kaldırımları ve tadına varılacak güneş batışları vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here