Tezer Özlü: Dostoyevski’den ilkin Tatsız Bir Olay, sonra Amcanın Rüyası okunmalıdır.

tezer özlü[Ankara] 26 Aralık Pazartesi, 1966

Sevgili Ferit’çiğim, (karının laflarından da biraz yazacaktım, ama anlar diye, bu kadarla yetiniyorum.)
Şimdi mektuba geçebiliriz:
Evde dinleniyorum. Şunu idrâk ettim ki (neyi diyeceksin) ne kadar çok dinlenirsem, o kadar çabuk normal (acaba normal mi diyeceksin) yani – kendi yaşamıma dönebileceğim.

Şimdi viski, Fransız sigarası ve aşk gibi dünya nimetlerinden mahrumum ve dinleniyorum.
Nihayet dün bizim, yani benim çatıya taşınmıştık, yarım saat bile duramadık, hemen geri taşındık. Bugün de iyice toplanıp ta­şındık. Casuslar işi çok azıtmışlardı. Sessizlikleri tam bir sessizlik, hepsine bağırdım:
“Satılmış alçaklar! Yankiler Us’e US’e – pis İranlılar” diye. Benim eşyalar da gelince bu ev nefis oldu. Özgür ve bağ[ım]sız bir ev burası.
Radyoda artık “Günümüz ve Sorunlarımız” programında nefis Sait Faik’ler okunuyor. Gelecek hafta için “Dostoyevski’nin Ev Sahibesi” ni ilân ettiler. Hemen telefona sarıldım, “Bu yanlış bir tutumdur, Dostoyevski’den ilkin (Tatsız Bir Olay) sonra (Amcanın Rüyası) okunmalıdır” dedim. Bu işi de hallettim. Haksız mı­yım yani? Bu ikisini duyurmak yeter… sonra da isterlerse Gogol’ün Kaput ve Burun’unu okuyup Çehov’a geçsinler.
Gel de bu işlerin başına geç!
Geliş gününü bir telgrafla bildir. Para lâzımsa yaz, yollayayım, bir 1000 DM. İster misin?
Zaten sana biraz para yollasam da, erkek giyim eşyası getirsen yeni kocama iyi olur. Bu çocuk kendisi için giyinmeyi bilmiyor.
Meselâ: İnce kadife bir ceket, birkaç gömlek, bir-iki seninkiler gibi kravat, 2 kazak bir V yakalı bir balıkçı yaka, bir de gocuk, 1000 DM yeter mi?
Bu işi ancak sen başarırsın. Sizin harcayacak paranız bittiyse, ben size göndertirim. M., Demir tipinde, ama daha uzun boylu, ölçüsünü yollarım sana – ben de V yakalı bir hırka istiyorum, kaim el örgüsü –
Bak, artık kira da vermiyorum, yılda 8.000 TL. demek, şayet biriktirebilirsek senin arsaya harcarız. Ölmeden o topraklarda da biraz yaşayalım.
Gözlerinden öperim,
Tezer

Tezer Özlü – Ferit Edgü Mektuplaşmaları – Her Şeyin Sonundayım
Sel Yayıncılık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here