Türkiye’den Kovulmak / Hacı Bey’in İzmir Günleri – Harry Yeseyan

Türkiye’den Kovulmak, Belge Yayınları’nın Marenostrum serisinin son kitabı.1885?lerin Kayseri?nin Efkere Kasabası?nda başlayan kitap; Ermeni katliamlarından kaçarak İzmir’e göçen dört kardeşten genç ve cesur Donik Yeseyan’ın serüvenlerini ele alıyor. Kitapta yakın tarihimizin birçok olayına da tanıklık edenlerin öyküsü aynı zamanda. Ermeni Soykırımı,Birinci Dünya Savaşı. İzmir’in Yakılışı….

“Harry Yeseyan’ın anlatısı roman tadında okunan bir tarih. Buna sıra dışı bir adamın biyografisi de diyebiliriz. Özelde bir ailenin dramatik tarihiyken, genel anlamda Türkiye’den Yeni Dünya’ya (Amerika) kaçışın hikayesi.
Sağ kalanların öyküsü Harry Yeseyan aracılığıyla bize iletilse de, bu anlatıyı katliamdan kurtulan birinin öyküsü, bir Ermeni ailenin göç deneyimi olarak da değerlendirebiliriz. Eski Dünya’dan tüm acıları sevinçleri ve hüzünleriyle Yeni Dünya’ya giden bir ailenin göçü.
Gerçek adıyla Donik (Donogan) Yeseyan’ın, genç yaşlarda aldığı şeref ünvanıyla söylersek “Hacı Bey”in, kahraman bir adamın hayatıdır bu kitap. İnatçı, kendine güvenen, isteklerinden ödün vermeyen, sınırsız düş gücüyle, karşılaştığı tüm engelleri aşan, sonunda zamanın ve ona başarıyı getiren kişiliğinin değişimiyle bütün gücünü kaybeden bir adamın öyküsü.
Bu otantik öyküde, William Saroyan’ın birçok renkli karakterini de bulacaksınız.”

Dennis R. Papazian
Michigan-Derarborn Üniversitesi Tarih Profesörü

Kitabın Künyesi
Türkiye’den Kovulmak / Hacı Bey’in İzmir Günleri
Harry Yeseyan
Çevirmen: Zafer Avşar
Belge Yayınları
1. Baskı: Şubat 2011
376 Sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here