Üç fidan için mücadele eden dünyaca ünlü sanatçılar

denizlerDenizlerin asılmasına az bir süre kalmıştır. İdamların engellenmesi için bir imza kampanyası düzenlenir. Kampanya seferberliğe dönüşür. O dönemin teknolojisi düşünüldüğünde kısa sürede 22 bin gibi çok fazla sayıda imza toplanır. İmza verenler arasında sokaktaki vatandaştan bürokratına, askerinden öğretmenine kadar birçok farklı meslek ve kültürden insan da vardır. Hatta hatta dünyaca ünlü sanataçılar da üç fidanın asılmaması için imza vermiştir. O dönemi Can Dündar, Abim Deniz kitabında şöyle aktarır:

“Olağanüstü koşullara rağmen ülkenin değişik köşelerinde insanlar idam cezasına karşı imza topluyor, cezaevlerinde veya yurt dışında devrimciler açlık grevine yatıyor. Uluslararası Af Örgütü, Başbakan’a, “İnfazları durdurun” diye başvuruyor, Ankara’daki yabancı büyükelçiler, merkezlerinin talimatıyla Dışişlerine başvurarak idama mani olmaya çalışıyorlardı.

Tam o günlerde Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a dünyanın en seçkin sanatçı ve aydınlarından, “İnfazların yapılmaması için tüm yasal imkanlarını kullanmasını isteyen bir mektup geldi. Mektubun altındaki imzalardan bazıları şunlardı:

Pablo Picasso, Louis Aragon, Pablo Neruda, Samuel Beckett, Andre Malraux. Sunay toplanan 22 bin imzaya da, İnonü’nün yalvarmasına da, babaların çığlığına da, kendi genel sekreterinin mütalaasına da Batılı ülkelerin uyarısına da aldırmadı.

İnfaz emrini hiç bekletmeden imzaladı.”
(http://odatv.com/n.php?n=uc-fidan-icim-mucadele-eden-dunyaca-unlu-sanatcilar-0605151200)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here