Unutulmaz bir çocuk klasiği: Heidi

İlk basımı 1880 yılında yapılan Heidi bugün hâlâ çocuklar tarafından beğeniyle okunmaya devam ediyor.

En önemli çocuk klasiklerinden biri olarak kabul edilen Heidi, pek çok dilde yayımlanmış, birçok ülkede çizgi filme uyarlanmıştır. Çocuklara iyilik, saygı, insan, doğa ve hayvan sevgisi, görgü kuralları gibi kavramları sıcacık bir hikâyeyle anlatan bu kitap, küçük-büyük bütün okurları olumlu nitelikleriyle etkilemekte.

Annesiyle babasını bir yaşındayken kaybedince, dağlarda yaşayan büyükbabasının yanına gönderilen sevimli Heidi, oradaki doğal yaşama nasıl alışacak, o dünyada kendine nasıl bir yol çizecektir? Heidi?nin dağlardaki yaşamını izlerken küçücük bir kızın içinde barınan sevgi, cesaret, doğallık, adalet duygusu, yaşama sevinci ve alçakgönüllülük gibi kavramlar okura belki de unutmaya başladığı şeyleri hatırlatacak.

Johanna Spyri; meraklı, sevecen ve akıllı Heidi karakteriyle çocukların hayata nasıl baktığını anlatırken başarılı manzara betimlemeleriyle okurlarına rengârenk dünyaların kapılarını açıyor.
edebiyathaber.net (19 Mayıs 2014)

Anne-babasını bir yaşındayken kaybeden Heidi’yi teyzesi Dete büyütür. Ancak Dete Frankfurt’ta bir iş bulunca yeğenini oraya götüremeyeceği için Heidi’yi yaylaya, büyükbabasının yanına bırakmak zorunda kalır. Küçük kızı herkesin korktuğu büyükbabasının yanında, hiç alışık olmadığı bir ortamda nasıl bir hayat beklemektedir? Bir gün beklenmedik şekilde geri dönen Dete teyze, Heidi’ye nasıl bir sürpriz hazırlamıştır? En önemli çocuk klasiklerinden biri olarak kabul edilen Heidi, pek çok dilde yayımlanmış, birçok ülkede çizgi filme uyarlanmıştır. Çocuklara iyilik, saygı, insan, doğa ve hayvan sevgisi, görgü kuralları gibi kavramları sıcacık bir hikâyeyle anlatan bu kitap kuşaklar boyunca severek okunmakta, küçük-büyük bütün okurları olumlu nitelikleriyle etkilemektedir. Johanna Spyri; meraklı, sevecen ve akıllı Heidi karakteriyle çocukların hayata nasıl baktığını anlatırken başarılı manzara betimlemeleriyle okurlarına rengârenk dünyaların kapılarını açıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Heidi
Johanna Spyri
Kırmızı Kedi / Çağdaş Klasikler Dizisi
Çeviri : Ali Melih Atafırat
İstanbul, 2014
164 s.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here