V for Vendetta ‘dan 16 Etkileyici Söz

“Peki ya o? Adı Guy Fawkes’du, ve 1605’de Parlemento binasını patlatmaya çalışmıştı. Peki aslında o kimdi? Nasıl biriydi? Bize fikirleri hatırlamamız söylendi, adamı değil; çünkü bir adam başarısız olabilir. Yakalabilir, öldürülebilir ve unutulabilir. Fakat dört yüz yıl sonra bile bir fikir hala dünyayı değiştirebilir.

Fikirlerin gücüne kendim tanık oldum. Fikirler adına öldüren ve onları korumak için ölen insanlar gördüm. Ama bir fikri öpemezsin, ona dokunamazsın, onu tutamazsın. Fikirler kanamaz, acı hissetmez ve onlar sevmezler. Özlediğim şey bir fikir değil, bir adam. Bana 5 Kasım gününü hatırlatan adam. Asla unutamayacağım adam.”

V for Vendetta, 2005 yılı ABD – Almanya ortak yapımı olup 2006’da gösterime giren film. Wachowski biraderlerin sinemaya uyarlayıp yapımcılığını üstlendiği filmi, daha önce Matrix üçlemesinde yardımcı yönetmenlik yapan James McTeigue yönetti. V for Vendetta, Alan Moore’un yazıp David Lloyd’un çizdiği aynı isimli çizgi romandan beyaz perdeye uyarlandı. Filmin hikâyesi; geleceğin İngiltere’sinde (2020) geçmektedir.Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırının nasıl toplumsal hale geldiğini gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here